Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je. Událost podle analytiků jistě způsobí růst cen ropy a v neděli poslala dolů akcie nejen v Saúdské Arábii, ale také na dalších burzách na Blízkém východě.

Protiíránské sankce, incidenty s tankery či sestřelení dronů nad Hormuzským průlivem, který je strategickou trasou pro dopravu ropy, přešly trhy prakticky bez povšimnutí. To, co se stalo nyní, je ale zcela odlišným případem. Klíčové je, jak dlouho bude výluka poničených ropných provozů trvat. 

Délka uzávěry a přesný rozsah škod se odrazí i v ceně ropy. Hrozbou je i to, že pokud trhy nebudou mít dostatek informací, povede to obchodníky k přesvědčení, že nastal nejhorší možný scénář. Energetičtí analytici citovaní německým portálem Deutsche Welle již nyní předpovídají prudký růst cen.

Pokles odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům globálních dodávek ropy. USA, které z incidentu obvinily Írán, v reakci oznámily, že jsou připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv. Teherán v sobotu obvinění Washingtonu odmítl.

"Taková zbytečná obvinění jsou bezvýznamná a nepochopitelná, jsou nesmyslná," řekl v sobotu podle Reuters mluvčí teheránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Velitel letectva íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde prohlásil, že americké základny a letadlové lodi v regionu až do vzdálenosti 2000 kilometrů jsou v dosahu íránských raket. Írán je vždy připraven na "plnohodnotnou" válku, citovala polooficiální íránská agentura Tasním Hádžízádeho, který nicméně výslovně nezmínil ve svém prohlášení útoky na zařízení společnosti Saudi Aramco.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě těžby ropy útoky podle ministra Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů).

Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir uvedl, že detailní informace o rozsahu škod budou známy do 48 hodin. Oběti si podle něj útoky z dronů ani následné požáry nevyžádaly.

Americké ministerstvo energetiky v sobotu oznámilo, že Spojené státy jsou připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv, pokud to bude potřeba. Podle mluvčí úřadu Shaylyn Hynesové je ministr Rick Perry ochoten uvolnit ropu z rezerv, aby "vyvážil jakékoli problémy na ropném trhu, které by vznikly jako následek této agrese".

Perry chce případnou "kolektivní globální akci" koordinovat s Mezinárodní agenturou pro energii (IEA). Instituce, která sídlí v Paříži, už dříve uvedla, že se vážnějšího dopadu na globální trh neobává. Ropný trh je podle ní nyní dobře nasycen dostatečnými komerčními zásobami.

Loni Saúdská Arábie vytěžila v průměru 10,3 milionu barelů denně, z toho tři čtvrtiny byly určeny na vývoz. Aramco je největší ropnou firmou na světě a připravuje se na primární nabídku akcií.

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Útoky povstalců na cíle v Saudské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města Saná, které je pod jejich kontrolou.

Dopad na světové trhy

"Jakýkoli útok na Saúdskou Arábii jistě povede k otřesu na ropných trzích," prohlásila Bernadette Johnsonová z analytické společnosti Enverus. Případný dlouhodobý výpadek podle ní povede k velkému výkyvu ceny, dokud se dodávky neobnoví.

Televize CNBC uvedla, že experti předpokládají okamžité zvýšení ceny o pět až deset dolarů (až 233 korun) za barel, jakmile se o nedělní noci amerického času trhy otevřou. Další analytici dokonce předpověděli sto dolarů (2334 korun) za barel, v pátek se přitom barel severomořské ropy Brent obchodoval za 60,22 dolaru (1400 korun).

"Svět se musí připravit na citelný nárůst cen ropy, který nakonec může zdražit také benzin a naftu u českých čerpacích stanic," domnívá se analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Poukázal také na to, že zásoby saúdskoarabské ropy, které jsou mimo vlastní království také v Egyptě, Japonsku a Nizozemsku, v posledních letech klesly z počtu výrazně převyšujícího 300 milionů barelů v roce 2016 na méně než 200 milionů barelů.

"Na maximum se tak rozjede těžba ropy v zemích, jako je Kuvajt, Irák nebo Spojené arabské emiráty, a to navzdory limitům těžby, na kterých se zmíněné země a další těžaři, jako je Rusko, dohodli v rámci snahy zabránit výraznějšímu poklesu ceny strategické suroviny," dodal Kovanda.

Ještě před sobotním útokem byl obtížně představitelný průlom v americko-íránských vztazích. Nyní, když americký ministr zahraničí Pompeo z útoku přímo obvinil Teherán, se možnost, že by výpadky saúdskoarabské ropy nahradila íránská těžba, jeví jako prakticky nepředstavitelná. Pokud ale výluka bude trvat přinejmenším v řádu týdnů, budou mít asijští kupci snažící se zásobit tamní žíznivé rafinerie další důvod jednat o nákupech s Teheránem.

Podle Bloombergu není ani jasné, co bude znamenat pro trhy uvolňování strategických zásob, aby se výpadek v dodávkách ropy pokryl. IEA oznámila, že situaci sleduje a že trhy jsou nyní dostatečně zásobeny. Takové prohlášení naznačuje, že IEA očekává rychlé zprovoznění odstavených saúdskoarabských provozů.

Jisté podle Bloombergu je nicméně to, že ropný trh vstoupil do nového a nebezpečného období. Korunní princ Muhammad bin Salmán, který vede intervenci saúdskoarabské koalice v Jemenu, bude téměř určitě muset na incident zareagovat, a to obzvláště v případě, že výpadek ropy bude dlouhodobější.

Hlavní akciový index saúdskoarabské burzy v neděli klesl o více než tři procenta, i když do konce obchodování ztráty zmírnil. Nedělní pokles smazal letošní zisk burzy. Spolu se Saúdskou Arábií se kvůli zhoršení rizik v regionu vydaly dolů také burzy ve Spojených arabských emirátech, Kataru, Kuvajtu a Bahrajnu.

Analytici se shodují, že incident nezpůsobí zrušení primární nabídky akcií firmy Aramco, mohl by však mít vliv na určení hodnoty firmy. O nabídce akcií státní ropné firmy Aramco se mluví už několik let a je netrpělivě očekávána. Mohla by být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společnost na světě. Podle zdrojů by Aramco mohla nabídnout jedno procento akcií na domácím trhu ještě do konce letošního roku.

Evropská unie varuje před nestabilitou

Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje skutečnou hrozbu pro bezpečnost v regionu, uvedla v nedělním prohlášení šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Francie útok odsoudila, varovala, že zhoršuje napětí v regionu a přináší riziko konfliktu, a vyjádřila solidaritu se Saúdskou Arábií. 

"V době, kdy napětí v regionu roste, tento útok podkopává probíhající práci na deeskalaci a dialogu," prohlásila Mogheriniová a vyzvala k maximální zdrženlivosti.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab na twitteru uvedl, že útok byl bezohledným pokusem o poškození bezpečnosti v regionu a narušení globálních dodávek ropy. Německé ministerstvo zahraničí prohlásilo, že takový útok na civilisty a důležitou infrastrukturu nelze ospravedlnit.

Turecko, které je spojencem Íránu, útok rovněž odsoudilo. Ministr zahraničí ale současně vyzval k tomu, aby se všichni vyhnuli všemožným provokativním krokům, které by mohly poškodit bezpečnost a stabilitu v regionu, píše agentura Reuters.

Vysoký úředník Spojených arabských emirátů, které jsou hlavním partnerem Rijádu ve vojenské koalici podporované Západem v Jemenu, prohlásil, že SAE počkají na závěry vyšetřování Saúdské Arábie. Dodal však, že Saúdskou Arábii plně podporuje, protože útok byl zaměřen "na nás na všechny".

Útok odsoudil také libanonský premiér Saad Harírí, který ho označil za eskalaci, která by mohla rozšířit konflikt v regionu a ohrožuje regionální i mezinárodní bezpečnost. Vyjádřil podporu Rijádu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist