Ruská policie podnikla ve čtvrtek razie v desítkách kanceláří Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka Alexeje Navalného. Oznámili to v Moskvě Navalného advokáti. Při domovních prohlídkách ve 43 městech policisté zabavovali dokumenty a techniku. Důvodem mimořádně rozsáhlé akce je podezření z praní špinavých peněz.
Rozhlasová stanice Echo Moskvy oznámila, že policejní zásah se týkal i kanceláří nevládní organizace Golos, která se zabývá monitorováním ruských voleb. Razie hlásí pracovníci regionálních štábů FBK i členové jejich rodin a dobrovolní spolupracovníci. Navalného štáb označil akci za zastrašování a zabavování majetku FBK za krádež.
Chránila CIA svého nejdůležitějšího muže v okolí Putina i před upovídaným Trumpem?
Ruský Vyšetřovací výbor, centrální kriminální ústředna, zahájil trestní stíhání FBK v srpnu. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů korun), které získala podvodnou cestou. Vedení fondu jakékoli provinění popírá a stíhání označuje za politickou mstu.
Některá ruská média čtvrteční razii spojují s nedávnými komunálními volbami v Rusku a zejména v Moskvě, kde úřady kvůli údajnému procedurálnímu pochybení zakázaly většině opozičních politiků kandidovat. Navalnyj reagoval výzvou k "chytrému hlasování", při němž měli voliči odevzdat hlas kandidátům, kteří měli největší šanci porazit soupeře z prokremelské strany Jednotné Rusko.
Podle médií byla tato taktika v Moskvě úspěšná, protože Jednotné Rusko na radnici ztratilo třetinu mandátů. Z "chytrého hlasování" měli ale prospěch hlavně moskevští komunisté, kteří své zastoupení zvýšili z pěti křesel na třináct. Metropolitní zastupitelstvo má 45 míst. Vedení komunistické strany po volbách Navalnému poděkovalo.
"Putin je naštvaný a dupe," řekl v reakci na razie Navalnyj. Šlo podle něj o největší policejní operaci v moderní historii Ruska. Třiačtyřicetiletý právník Navalnyj byl zatčen 30. července a uvězněn na 30 dní, když předtím vyzval lidi k účasti na demonstracích proti vyřazení opozičních kandidátů z komunálních voleb.
Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov dal razie do souvislosti také se snahou úřadů zabránit činnosti a narušit strukturu regionálních center FBK. "Stát má dva cíle: zastrašit nás a krást," řekl Volkov.
Represe proti FBK jsou v poslední době stále častější. Minulý týden policie zasáhla proti kancelářím fondu v Ufě, Samaře a Permu, o několik dnů později v Petrohradě a v Moskvě. Podle advokáta Vladimira Voronina šlo o reakci na moskevské komunální volby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist