Rusko a Ukrajina si v sobotu vyměnily po 35 uvězněných lidech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výměnu vězňů, dohodnutou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, označil za první krok k ukončení války v Donbasu na východě Ukrajiny. "Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili," řekl Zelenskyj.

Konflikt s proruskými separatisty si během pěti let vyžádal na 13 000 mrtvých.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že výměna vězňů by se mohla stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

"Výměna se uskutečnila. Jsme rádi, že se ruští občané vrátili domů," řekl v sobotu Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Rusko a Ukrajina si vyměnily 35 lidí z jedné a 35 lidí z druhé strany," potvrdila novinářům ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Agentura AFP už označila výměnu sedmi desítek vězňů mezi oběma znepřátelenými sousedními zeměmi za historickou.

Ukrajince propuštěné z ruských věznic přepravil do vlasti vládní letoun ukrajinské výroby An-148, o přepravu Rusů z Kyjeva se analogicky postaral ruský vládní speciál Tu-204. Obě letadla podle agentur současně vzlétla a prakticky současně i přistála.

Své krajany na kyjevském letišti Boryspil osobně vítal prezident Zelenskyj spolu s dalšími hodnostáři, příbuznými a davy lidí. Z Ruska se vrátilo i 24 ukrajinských námořníků zajatých loni u Kerčského průlivu a režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku na 20 let do vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Za Sencovovo propuštění se dosud marně přimlouvali západní politici a umělci, včetně českých.

Do Moskvy naopak přiletěl novinář Kyryl Vyšynskyj (používající i ruskou podobu svého jména Kiril Vyšinskij), kterému na Ukrajině hrozilo 15 let za údajnou vlastizradu, anebo někdejší povstalecký velitel Volodymyr Cemach, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vnímá sobotní výměnu vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů obou zemí a v důsledku k ukončení konfliktu. Napsal to v SMS zprávě na dotaz ČTK. "Vítám výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu," napsal Petříček.

Americký prezident Donald Trump na Twitteru výměnu označil za "první gigantický krok k míru".

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že "výměna vypadá jako nadějný signál".

"Konečně! Propuštění Olega Sencova a ukrajinských námořníků mě naplňuje úlevou," napsal na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk a vyzval Rusko k propuštění všech politických vězňů.

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS ocenilo, že tým Volodymyra Zelenského – prý na rozdíl od předchozích ukrajinských prezidentů – předvedl "zdravý přístup a ochotu ke kompromisům". Mluvčí NATO Oana Lungescuová výměnu označila za "krok správným směrem" a vyzvala Moskvu k plnění závazků plynoucích z minských mírových smluv. Neopomněla připomenout, že zbývá nalézt pravdu o sestřelení nizozemského letounu nad Ukrajinou.

Agentura Interfax napsala, že příští výměna zajatců, tentokrát mezi Ukrajinou a donbaskými povstalci, bude tématem jednání na mírových rozhovorech v Minsku 18. září. Separatisté by měli z věznic v Doněcké a Luhanské oblasti propustit 200 zajatých Ukrajinců, Kyjev by měl osvobodit 70 povstalců.

Nizozemsko žádá o vydání Cemacha

Nizozemsko požádalo Rusko o vydání Volodymyra Cemacha, muže podezřelého z podílu na sestřelení malajsijského dopravního letadla nad východní Ukrajinou v létě 2014. Někdejší povstalecký velitel z Donbasu byl v sobotu mezi 35 vězni, které Ukrajina vydala Rusku výměnou za 35 Ukrajinců vězněných v Rusku. Nizozemská žádost o vydání prakticky nemá šanci na úspěch, shodují se média.

Podle ukrajinského tisku Nizozemsko nejednou jednalo o Cemachově osudu s ukrajinskými úřady a trvalo na tom, že vzhledem k vyšetřování letecké katastrofy nad Donbasem nemůže být součástí výměny vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Nizozemské žádosti ale zůstaly nevyslyšeny a Cemach, byť se zpožděním, byl do seznamu vězňů určených k výměně zahrnut.

Ještě před odletem do Moskvy Cemacha naposledy vyslechli vyšetřovatelé, oznámil v sobotu v Haagu nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Potvrdil zároveň, že Nizozemsko Moskvu požádalo o Cemachovo vydání. Žádost ale nejspíš zůstane bez reakce. Cemach, rodák z Donbasu, má sice podle dostupných informací ukrajinské, nikoli ruské občanství. Důraz, s nímž Kreml požadoval jeho zařazení do výměny, ale svědčí o tom, že v Moskvě nalezne bezpečné útočiště.

Šestapadesátiletý Cemach působil jako velitel protivzdušné obrany takzvané Doněcké lidové republiky. Hned v roce 2014 se aktivně zapojil do bojů na straně proruských povstalců, letos v červnu ho ukrajinské komando při tajné operaci eskortovalo z Donbasu. V Kyjevě byl obviněn z terorismu, ale vyslýchán byl hlavně jako možný svědek, ne-li jeden z pachatelů, katastrofy malajsijského boeingu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist