Čína by mohla jako první země na světě začít přepravovat pasažéry v pravidelných linkách bezpilotními drony. O pilotním projektu čínského startupu E-chang ve spolupráci s jihočínským městem Kuang-čou, který chystá tři pravidelné linky mezi velkými čínskými městy již letos nebo v roce 2020, informoval zpravodajský server CNBC spoluzakladatel firmy Derrick Siung.

Čína není jediná, testy bezpilotních dronů provádí například i Dubaj. Její program ale není v tak pokročilé fázi jako ten čínský. V uplynulých dvou letech otestovaly své verze autonomních dronů i výrobci letadel Airbus a Boeing. Dalším hráčem na tomto poli je pak podle CNBC i německý startup Lilium.

 

Související

Cílem těchto společností je zaplnit svět létajícími taxíky, které nabídnout možné řešení oblastem, v nichž je v současnosti doprava komplikovaná. Než se ale tato vize může naplnit, musí firmy zajistit potřebnou infrastrukturu v podobě vzletových a přistávacích ploch, a také se vyžádat s regulací letového provozu. Zásadní výzvu představuje také důvěra pasažérů, které musí společnosti jako E-chang přesvědčit, že jejich technologie jsou bezpečné.

E-chang si je bezpečností svých dronů jist. Podnikl již na 2000 pokusných cest za různých povětrnostních podmínek v Číně i za její hranice. Podle Siunga jsou jeho stroje bezpečnější než tradiční letadla, mimo jiné proto, že mají 16 vrtulí a 16 motorů a účinný systém napájení. "I když přijdete o více motorů, pořád se vám nic nemůže stát," vysvětluje Siung.

V současnosti jeho firma pracuje spolu s úřady města Kuang-čou na přípravě startovacích a přistávacích ploch. Vedle toho také spolupracuje s čínskými úřady na novelizaci zastaralých předpisů, které na úpravu nové technologie nedostačují.