Letošní červenec byl na Zemi vůbec nejteplejším měsícem v historii měření, která sahá do roku 1880. Informovali o tom ve čtvrtek američtí meteorologové, kteří tak potvrdili předchozí zprávu svých evropských kolegů z programu Copernicus. Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) byl letošní červenec o 0,95 stupně Celsia teplejší, než činí teplotní průměr pro tento měsíc za 20. století. Dosavadní rekordně nejteplejší měsíc, kterým byl červenec 2016, překonal ale jen těsně - o 0,03 stupně Celsia.
S přepisováním tabulek teplotních rekordů se čekalo právě na potvrzení od amerických meteorologů. Už začátkem srpna rekord ohlásili evropští vědci z programu Copernicus, kteří nicméně upozornili, že jiná pracoviště mohou vzhledem k velmi těsnému překonání rekordu dojít k odlišným výsledkům.
Odborníci už předem očekávali, že se červenec zařadí k nejteplejším měsícům v novodobé historii, a to zejména kvůli vlnám veder, které zasáhly velkou část Evropy i USA. Na řadě míst padaly v červenci národní či oblastní rekordy, více než 40 stupňů Celsia naměřili meteorologové i na severu Německu, v Belgii či Nizozemsku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist