Strážci manhattanské federální věznice, kteří měli střežit finančníka Jeffreyho Epsteina, falšovali evidenci kontrolních hlášení, kam měli každou půlhodinu zapisovat výsledky svých obchůzek. Podle agentury AP to potvrzuje srovnání evidence se záběry vězeňských bezpečnostních kamer. Epstein, který čekal ve vazbě na soud kvůli obvinění ze zneužívání nezletilých dívek, byl o víkendu nalezen v cele mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu.

Některé obhlídky podle zaznamenaných záběrů strážci vůbec neprovedli, což bylo také jednou z příčin předběžného kázeňského postihu. Dva strážci byli odesláni na nucené pracovní volno, dokud se nevyšetří Epsteinova smrt. Ředitel věznice na jižním Manhattanu byl zároveň dočasně přeložen.

Americká federální vězeňská služba podle AP vyslala do vězení tým specialistů, kteří mají analyzovat okolnosti Epsteinovy smrti. Součástí zkoumání má být rekonstrukce sebevraždy a zjištění, proč se pro ni Epstein rozhodl a jak k smrti došlo. Incidentem se zabývá ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Epstein čelil obviněním z nelegálního obchodu se sexem a ze zločinného spolčení. Podle prokurátorů v letech 2002 až 2005 ve svých rezidencích v New Yorku a na Floridě platil za sexuální služby desítkám nezletilých dívek, z nichž některým bylo údajně jen 14 let. Finančník veškerá obvinění odmítal.

Související
Související