Při sobotní střelbě v nákupním centru na jihu USA ve městě El Paso, které leží na hranicích s Mexikem, zahynulo 20 lidí a 26 dalších utrpělo zranění. Oznámil to texaský guvernér Greg Abbott. Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora jsou mezi oběťmi tři Mexičané, šest Mexičanů bylo zraněno. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá informace, že by mezi oběťmi byl český občan. Televize NBC News dříve hovořila až o 40 zraněných. O několik hodin později se střílelo i v Ohiu, zde útočník zastřelil devět lidí a 26 jich zranil. Souvislost mezi oběma útoky podle dosavadních informací nejspíš není.
Policisté v souvislosti s útokem v El Pasu zadrželi jedenadvacetiletého bělocha Patricka Crusiuse. Střelbu, která se odehrála v obchodním domě Walmart, americká prokuratura vyšetřuje jako případ vnitrostátního terorismu, oznámil v neděli prokurátor John Bash na tiskové konferenci. Uvedl také, že prokuratura zvažuje v této kauze i federální obvinění ze zločinu z nenávisti. Jedenadvacetiletému útočníkovi tak hrozí trest smrti, který zamýšlí požadovat i texaská prokuratura, informovala agentura AP.
Na sociálních sítích se objevily zprávy o tom, že útočník sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu" a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí. Útočník nejspíš nebyl součástí organizované skupiny plánující další útoky, informovala agentka americké FBI Jeanette Harperová na tiskové konferenci.
Místo neštěstí, tedy okolí obchodního domu Walmart a sousedního nákupního střediska Cielo Vista, bylo uzavřeno. Dorazili tam také agenti FBI i hraniční policie. Podle reportéra CNN bylo ve dvou sousedních obchodních centrech v době střelby dopoledne místního času několik tisíc lidí.
Evakuace lidí z nákupního centra ve městě El Paso
V době střelby v sobotu dopoledne místního času bylo ve zmíněném obchodním domě 1000 až 3000 nakupujících a asi 100 prodavačů. Mnozí zákazníci prý přišli nakoupit potřeby před začátkem školního roku.
Útočník byl podle mluvčího policie Gomeze s největší pravděpodobností jen jeden a policisté ho zadrželi bez jediného výstřelu. Identifikován byl jako Patrick Crusius z města Allen, které se nachází více než 1000 kilometrů východně od El Pasa.
Televizní stanice KTSM zveřejnila na svých internetových stránkách fotografie muže, které údajně pořídily bezpečnostní kamery ve Walmartu. Je na nich vidět mladík v brýlích, khaki kalhotách a černém tričku s útočnou puškou. Obrázek zveřejnil také server BBC.
Podle svědků si útočník oběti nijak nevybíral. Střílel na každého, kdo mu přišel do cesty. Působil přitom klidně a odhodlaně, jako by plnil nějaké poslání, uvedla podle televize Fox News Vanessa Saenzová, která byla v době útoku na místě.
Teroristický čin proti Mexičanům v USA
Mexický ministr zahraničí střelbu v americkém El Pasu označil za teroristický čin proti Mexičanům ve Spojených státech. Jestliže to bude potřeba, Mexiko požádá o vydání osoby, která má střelbu na svědomí, dodal podle agentury Reuters ministr Marcelo Ebrard.
"Mexiko tu osobu považuje za teroristu," uvedl šéf mexické diplomacie na adresu střelce z El Pasa. Ministr v této souvislosti Spojené státy vyzval, aby vůči "zločinům z nenávisti zaujaly jasnou pozici". Mexiko bude podle něj po USA žádat informace mimo jiné o tom, jak si střelec pořídil svou zbraň. Mexičany rovněž zajímá, zda o tom americké úřady věděly.
Policie naznačila, že by zločin mohl mít rasový podtext. V El Pasu žije 680 tisíc lidí, z nichž 83 procent je podle amerických úřadů hispánského původu. Na sociálních sítích se objevily zprávy o manifestu, ve kterém se píše o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu". Zda je autorem dokumentu útočník, zatím není jasné.
Autor manifestu píše, že Hispánci přicházející do Spojených států nahradí stárnoucí bělošské voliče, což může v nadcházejících volbách udělat z Texasu "modrý stát" a mít za důsledek, že dalším americkým prezidentem bude demokrat.
Text je také kritický k republikánům; tvrdí, že mají příliš velké vazby na korporace a propagují ničení životního prostředí.
Ačkoli 21letý Patrick Crusius, kterého policie kvůli střelbě v nákupním centru zadržela, na Twitteru chválil plány prezidenta Donalda Trumpa na vybudování hraniční zdi mezi USA a Mexikem, autor manifestu píše, že stejné názory ohledně rasy měl ještě před Trumpovou volební kampaní.
Manifest na jednu stranu odmítá, že by hlásal nadřazenost bělochů, zároveň ale tvrdí, že "míchání ras" ničí národ; propaguje proto rozdělení Spojených států na územně vymezené enklávy rozdělené podle ras, píše AP.
Ke střelbě v El Pasu se na Twitteru vyjádřil i prezident Donald Trump. "Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi," napsal na Twitteru.
Terrible shootings in ElPaso, Texas. Reports are very bad, many killed. Working with State and Local authorities, and Law Enforcement. Spoke to Governor to pledge total support of Federal Government. God be with you all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 3, 2019
Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že šílení střelci nejsou v USA neobvyklým jevem. Naposledy minulou neděli devatenáctiletý muž zastřelil tři lidi na gastronomickém festivalu v kalifornském městě Gilroy, poté spáchal sebevraždu.
Asi sedmisettisícové město El Paso leží na hranicích s Mexikem, na druhé straně hranice je více než milionové město Ciudad Juárez.
Střelba v Ohiu
Další tragédie se v USA stala jen několik hodin po střelbě v El Pasu. Ve městě Dayton v americkém státě Ohio zastřelil útočník devět lidí a 27 jich zranil. Střelce, jehož na místě už minutu po zahájení střelby zabila policie a jehož motiv zůstává nejasný, úřady identifikovaly jako 24letého bělocha z předměstí Daytonu. Později vyšlo najevo, že mladík na místě zastřelil i svou sestru. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá žádné informace o tom, že by mezi postiženými byl český občan.
Pachatelem je podle médií Connor Stephen Betts, který žil v Bellbrooku na okraji Daytonu. Jeho dům dnes příslušníci FBI a místní policie prohledali. Místní policejní šéf uvedl, že Betts nebyl dříve v hledáčku policie.
Útočník střílel krátce po půlnoci místního času ve čtvrti Oregon v historické části města proslulé bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Podle místní starostky Nan Whaleyové byla policie na místě asi za minutu od prvního výstřelu, protože policisté byli právě poblíž na pochůzce. Za rychlý zákrok pochválil policii i prezident Donald Trump.
"Pokud by nedorazili tak rychle, bylo by mnohem více obětí," uvedla starostka. Podle Whaleyové měl útočník ochrannou výstroj a další zásobníky s náboji. Podle amerických médií střílel poloautomatickou puškou.
Guvernér Ohia Mike De Wine mezitím nabídl Whaleyové pomoc a nařídil, aby vlajky v Ohiu byly spuštěny na půl žerdi.
Uživatel Clevy Ricch na Twitteru označil střelbu v Daytonu za "teroristický útok". Doplnil, že na místě 30 vteřin střílel z útočné pušky běloch oblečený celý v černém. Podobný popis situace se objevil i na dalších twitterových účtech. Mluvčí záchranných služeb podle televize CNN uvedla, že střelec měl na sobě neprůstřelnou vestu. Na vyšetřování případu se podílí FBI.
Místní deník Dayton Daily News informoval, že se střílelo před podnikem Ned Peppers Bar. List odkázal na příspěvek na Facebooku, v němž člověk, který byl údajně při střelbě v baru, napsal, že se útok stal na terase před vchodem.
Jiný svědek Jae Williams v rozhovoru s BBC řekl, že byl na nedalekém rapovém koncertu, když dostal pokyn k evakuaci. "Byl jsem šokován. Všichni jsme se evakuovali rychle a bezpečně. Řekli nám, abychom se vyhnuli čtvrti Oregon... Když jsem jel okolo, viděl jsem hodně policistů a sanitek," doplnil.
Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu
Útoky vyvolaly protesty
V souvislosti s útoky se několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní vydalo demonstrovat před Bílý dům a budovu Kapitolu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura AP. Demokratičtí uchazeči o kandidaturu v prezidentských volbách Pete Buttigieg a Beto O'Rourke v neděli kritizovali republikánského prezidenta Donalda Trumpa, že protiimigrační politikou přispěl k růstu xenofobie v zemi.
"Vidíme nárůst zločinů z nenávisti v posledních třech letech, za administrativy, jejíž prezident nazval Mexičany násilníky a zločinci," řekl v neděli v rozhovoru se CNN O'Rourke, rodák z El Pasa. "Nenávist nejen toleruje, ale také ji podporuje," řekl O'Rourke o Trumpovi. Na otázku, zda za střelbu z El Pasa může Trump tím, že podporuje nenávist, odpověděl kladně.
Ve Washingtonu se po incidentu v El Pasu konala demonstrace za zpřísnění zákonů o držení zbraní. Zorganizovalo ji sdružení Matky požadují činy (Moms Demand Action) a studentské sdružení Students Demand Action. Členové obou organizací na sobě měli podle tradice červená trička a požadovali, aby Senát schválil návrh zákona o přísnějších prověrkách lidí, kteří si chtějí koupit zbraň. Návrh dříve v letošním roce schválila Sněmovna reprezentantů.
Amber Gustafsonová ze sdružení matek uvedla, že byla ve Washingtonu s ostatními kolegy ze sdružení na celostátním setkání skupin žádajících přísnější kontrolu vlastnictví zbraní, když se dozvěděla o střelbě v El Pasu. Spontánně se proto s ostatními rozhodla protestovat před Bílým domem. Gustafsonová upozornila, že její sdružení pracuje se skupinami na všech úrovních vlády, ale domnívá se, že je zapotřebí problematiku kolem zbraní řešit na federální úrovni.
Demonstrace za zpřísnění amerických zákonů o zbraních se konaly v USA také loni na jaře. Impulsem pro ně tehdy byla střelba na střední škole ve floridském městě Parkland, kde devatenáctiletý vyloučený student zabil 17 lidí, převážně studentů.
Sílí volání po zpřísnění zákonů
Po víkendových útocích se v USA opět ozývá volání po zpřísnění zákonů o držení zbraní. Někteří demokratičtí politici i známí herci či zpěváci přitom kritizovali prezidenta Donalda Trumpa, který brání ústavní právo na držení zbraní, za nedostatečné úsilí o kontrolu ozbrojování obyvatel. Někteří ho i obvinili, že svou protiimigrační politikou podporuje rasismus.
"Je otevřený a zapřisáhlý rasista, který podporuje rasismus," uvedl v neděli na adresu Trumpa demokratický uchazeč o prezidentskou kandidaturu a bývalý kongresman za okrsek El Paso Beto O'Rourke. "Náš prezident nejen nedokáže čelit těmto vnitrostátním teroristům a odzbrojit je, ale navíc zesiluje a omlouvá jejich nenávist," uvedl další demokrat a uchazeč o prezidentský post Pete Buttigieg. Podle demokratického senátora Bernieho Sanderse rétorika současného prezidenta "vytváří klima povzbuzující násilné extremisty".
Podobnou kritiku odmítl personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který útoky, stejně jako Trump, označil za činy "duševně nemocných" jednotlivců. "Není vůbec přínosné snažit se z toho dělat politický problém, toto je sociální problém a tak se na něj musíme dívat," řekl Mulvaney televizi ABC.
Trump po nástupu do úřadu v lednu 2017 udělal z protiimigrantské politiky jedno ze svých hlavních témat. Už v předvolební kampani kritizoval mexické migranty, které označil za násilníky a zločince. Obvinění z rasismu si Trump vysloužil i minulý měsíc výroky na adresu několika demokratických poslankyň, včetně černošky a političek z portorickými a africkými kořeny. Sněmovna v rezoluci označila jeho slova za rasistická.
Americké zákony o držení zbraní i Trumpa kritizovala po víkendových útocích například barbadoská zpěvačka Rihanna, která žije v USA. "Vaše země zažila dva teroristické útoky, po nichž zůstalo téměř 30 nevinných lidí," uvedla na instagramu a připomněla i týden starý útok v Kalifornii, kde střelec zabil tři lidi na gastronomickém festivalu. "Představte si svět, kde je snazší získat (samopal) AK-47 než vízum!" napsala Rihanna.
"Dokud nezměníme zákony o držení zbraní, tohle se bude dít stále," komentovala střelecké útoky na twitteru americká zpěvačka Cyndi Lauperová. Herečka Alyssa Milanová vyzvala obchodní dům Walmart, aby přestal prodávat zbraně a šel tak příkladem. Právě v obchodním centru Walmart v texaském El Pasu střelec o víkendu zabíjel.
Americký herec a moderátor Andy Richter kritizoval šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella, který útoky označil za šokující. "Proč jste šokován? Tohle je přesně to, co jste zejména a konkrétně vy umožnil. Kvůli vašim zbabělým sobeckým zájmů se tyto masakry stále dějí," uvedl Richter.
Několik demokratických senátorů, včetně Sanderse, vyzvalo McConnella, aby přerušil senátní prázdniny, aby se mohl projednávat zákon o kontrole zbraní. Návrh zákona o přísnějších prověrkách zájemců o koupi zbraně v únoru schválila Sněmovna reprezentantů, ale nikoli druhá komora Kongresu. Šéfka Sněmovny Nancy Pelosiová i další si ovšem myslí, že pokud Senát zákon přijme, bude ho Trump vetovat.
Kondolence zaslali Zeman, Putin i Merkelová
Solidaritu americkému lidu a soustrast pozůstalým vyjádřili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová či izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ale i český prezident Miloš Zeman.
Zeman v kondolenčním dopise vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých i všem občanům USA, informoval Pražský hrad v tiskové zprávě. "V obou případech šlo o brutální střelbu, která není ničím jiným než další masovou vraždou, jež úplně zbytečně vzala další lidské životy. Věřím a doufám, že lid Spojených států amerických a Vy jako jeho reprezentant budete i nadále bojovat za lepší a bezpečnější Ameriku, kde takové ohavné a zoufalé činy nemají místo," napsal Zeman Trumpovi.
Soustrast rodinám obětí vyjádřil v neděli na twitterovém účtu i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Tragický den v #USA. Během dvou hrůzných střeleckých útoků přišlo o život 29 nevinných lidí. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) August 4, 2019
"Naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich příbuzným předávám vyjádření soustrasti a soucitu od všech Němců. Zraněným přejeme brzké uzdravení. V tichém soucitu Angela Merkelová," zakončila spolková kancléřka kondolenční telegram adresovaný Trumpovi. Mimo jiné také napsala, že zprávy o útocích v ní vyvolaly velké zděšení a smutek.
Kondolence poslal do Bílého domu i ruský prezident Vladimir Putin, uvedl bez dalších podrobností v nedělním prohlášení Kreml.
Soustrast "jménem celé vlády a všech občanů Izraele" vyjádřil postiženým rodinám v neděli na twitteru izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který popřál zraněným brzké uzdravení a vyjádřil solidaritu americkému lidu.
Americká policie zveřejnila video, jak zastřelila útočníka z Ohia
Evakuace lidí z nákupního centra ve městě El Paso
Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu
Americká policie zveřejnila video, jak zastřelila útočníka z Ohia
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist