Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by náklady na hašení byly nižší než způsobené škody. Navíc chybějí peníze, upozornil server Newsru.com.

V Krasnojarském kraji podle údajů místních úřadů zuří 126 lesních požárů na ploše přesahující 704 000 hektarů, v Irkutské oblasti stovka požárů na více než 285 000 hektarech. Celkem jsou tak požáry hlášeny v oblasti velikostí přesahující desetinu rozlohy České republiky.

Příčinou je nedostatek srážek, vedra přes 30 stupňů, poryvy větru a bouřky s blesky, často bez srážek. Dým z požárů, zanesený větrem, postihuje i místa vzdálená od sebe až 1500 kilometrů, například velká města Omsk a Novosibirsk, v jejichž okolí nehoří. V samém Krasnojarsku podobný smog v létě sužuje lidi už několik let, zatímco úřady ujišťují, že situaci kontrolují a že vlastně není důvod si stěžovat. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.

Podle deníku The Siberian Times umístili aktivisté o víkendu v Krasnojarsku několik senzorů, které ukázaly nebezpečně zvýšené povolení limity škodlivých látek. 

Loni v létě v Rusku shořely lesy na deseti milionech hektarů, zatímco obvykle se každý rok vykácí stromy na ploše okolo milionu hektarů, poznamenal server.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist