Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku. Podle agentury Reuters to v neděli v íránské televizi řekl šéf úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood pak v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat.
"Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás," sdělil podle agentury Afifipúr.
Podle sobotní informace poskytnuté tímto činitelem posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.
Švédská přepravní společnosti Stena Bulk, která tanker provozuje, v neděli oznámila, že podala oficiální žádost o návštěvu posádky zadržené lodi. "Mohu potvrdit, že jsme úřadům v přístavu Bandar-Abbás předali oficiální žádost o povolení navštívit 23 členů posádky lodi Stena Impero," uvedl šéf společnosti Erik Hanell. "Nyní čekáme na oficiální odpověď," dodal.
Tanker plující pod britskou vlajkou zadržel Írán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se plavidlo před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazilo s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtělo pomoci. Gardy tanker přinutily přistát v Bandar-Abbásu.
Britové se rozhodují, jak zareagovat
Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí. V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách. To potvrdil i šéf britské komory pro lodní dopravu Bob Sanguinetti. Zadržení lodi je tak podle něj "jasným porušením mezinárodního práva".
Náměstek ministra obrany Ellwood televizi Sky News v neděli řekl, že Londýn vybírá z řady možností, jak na zadržení tankeru reagovat. "Naší první a nejdůležitější odpovědností je zajistit řešení tohoto problému... zajistit, aby ostatní lodi plující pod britskou vlajkou mohly v těchto vodách bezpečně plout, a pak se podívat na širší záběr," řekl Ellwood.
Na otázku, zda Londýn uvažuje o sankcích, náměstek sdělil, že vláda zváží řadu možností, přičemž se bude radit i s mezinárodními spojenci.
Britský list The Daily Telegraph nicméně již nyní píše, že ministr zahraničí Jeremy Hunt oznámí nejpozději v pondělí zavedení diplomatických a ekonomických sankcí vůči Íránu, nejspíš i zmrazení účtů. Íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád podle Reuters na Twitteru britskému kabinetu vzkázal, aby "krotil domácí politické síly, jež chtějí stupňovat nynější napětí mezi Íránem a Spojeným královstvím daleko za problém s loděmi". Uvedl také, že Írán je "připraven na různé scénáře".
Zpravodajská stanice BBC v neděli informovala, že se objevil záznam radiové komunikace mezi fregatou britského námořnictva Montrose s loděmi íránských revolučních gard v době, kdy zasahovaly proti tankeru Stena Impero. Na záznamu je slyšet, jak Íránci po tankeru chtějí, aby změnil kurz, a říkají: "Jestliže poslechnete, nic se vám nestane." Britská válečná loď následně připomíná posádce tankeru jejich práva: "Jestliže projíždíte mezinárodně uznávaným průlivem, podle mezinárodního práva nesmí být váš průjezd narušen či zablokován."
A Britové rovněž vyzývají gardy, aby nechaly tanker plout. "Prosím, potvrďte, že nemáte v úmyslu porušit mezinárodní právo a nezákonně vstoupit na palubu," varuje fregata íránské lodě. Gardy na to reagují prohlášením, že jen chtějí na plavidlu provést bezpečnostní kontrolu. Jak poznamenala BBC, fregata Montrose byla kvůli incidentu sice zalarmována, ale nacházela se příliš daleko na to, aby mohla zadržení tankeru zabránit.
Chování Teheránu odsoudila Saúdská Arábie, která je odvěkým rivalem Íránu v regionu. "Jakýkoli útok na svobodu plavby je porušením mezinárodního práva," uvedl na twitteru saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr. "Írán si musí uvědomit, že jeho činy, včetně nedávného zadržení britské lodi, jsou naprosto nepřijatelné. Světové společenství musí podniknout kroky, aby podobnému chování zabránilo," dodal.
Iran's Fars news agency (affiliated to IRGC) posts video it says shows seizure of #StenaImpero in #StraitOfHormuz pic.twitter.com/Q0VfevB1M1
— BBC Monitoring (@BBCMonitoring) July 20, 2019
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist