Británie v reakci na zadržení svého tankeru varovala před eskalací napětí v Perském zálivu. Tanker Stena Impero v pátek v Hormuzském průlivu zadržely íránské revoluční gardy, které svůj krok obhajují tím, že plavidlo mělo před zadržením nehodu s rybářskou lodí a nechtělo jí pomoci. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt řekl, že reakce Británie bude rázná, dal ale také najevo obavy, že Írán se vydal na "nebezpečnou cestu". Později hovořil se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem a vyjádřil mimořádné zklamání Londýna v souvislosti se zadržením lodi.

Spouštěčem incidentu byla podle Hunta událost ze začátku července, kdy britské námořnictvo u Gibraltaru zadrželo íránské plavidlo. Učinilo tak kvůli podezření, že loď veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení sankcí Evropské unie proti syrskému režimu. V pátek nejvyšší soud Gibraltaru rozhodl, že íránský tanker může být zadržován ještě 30 dní, respektive do 15. srpna.

Británii v sobotu podpořily Francie a Německo, které krok Íránu odsoudily jako podkopávání snah o uvolnění napětí. Svůj postup hodlají s Británií koordinovat i Spojené státy, které zároveň oznámily vyslání 500 vojáků do Saúdské Arábie.

Britské ministerstvo zahraničí si v souvislosti s incidentem v sobotu předvolalo íránského charge d'affaires v Británii. Londýn zdůraznil, že chce situaci řešit diplomaticky, nikoli vojensky. Vyzval také k okamžitému navrácení plavidla a propuštění jeho posádky.

Hunt v sobotním prohlášení na twitteru uvedl, že Írán si nejspíše "zvolil nebezpečnou cestu nezákonného a destabilizačního chování". Bez bližších podrobností také oznámil, že reakce Británie na incident bude rázná. Po jednání bezpečnostního výboru mluvčí britské vlády uvedl, že doporučuje všem britským lodím, aby se až do odvolání vyhýbaly Hormuzskému průlivu a přilehlým vodám.

Později se Hunt telefonicky spojil se svým íránským protějškem. "Právě jsem hovořil... se Zarífem a vyjádřil jsem mimořádné zklamání nad tím, že mě minulou sobotu ujišťoval, že chtějí situaci uklidnit, a přitom se chovají naprosto opačně," napsal Hunt na twitteru. "Když to chce vyřešit, musí dojít na činy, nikoli slova. Britská lodní doprava musí být a bude chráněna," dodal. Zaríf podle íránských médií během telefonátu Huntovi řekl, že zadržení lodi musí být vyřešeno právní cestou, protože plavidlo porušilo předpisy týkající se námořní dopravy.

Íránská polooficiální agentura Fars uvedla, že posádka tankeru je teď v přístavu Bandar-Abbás, kde loď musela zakotvit. Z 23členné posádky není nikdo z Británie, jde hlavně o občany Indie, dále Ruska, Filipín a Lotyšska. Členové posádky nyní mohou být předvoláni k výslechu. Úřady také uvedly, že britský tanker nepřevážel žádný náklad.

Podle prohlášení Teheránu tanker doprovázela britská válečná loď, která se revolučním gardám snažila v zadržení plavidla zabránit. Navzdory "odporu a zásahu" britské lodi se ale gardám podařilo tanker dostat ke břehu, uvedl podle agentury Fars brigádní generál Ramezán Šaríf, který působí jako mluvčí gard. Britské ministerstvo obrany tyto informace zatím nekomentovalo.

"Vyzýváme Írán, aby loď i její posádku okamžitě propustil," sdělil v sobotu mluvčí německého ministerstva zahraničí. Další vyhrocení napětí v oblasti Perského zálivu by podle něj bylo "velice nebezpečné a podkopalo by snahy nalézt cestu ze současné krize".

Rusko, které má na palubě britského tankeru tři námořníky, se podle moskevských médií pokouší s íránskou stranou spojit a zjistit víc o jejich osudu. Podle agentury TASS v sobotu ruský velvyslanec v Teheránu navštívil poradce šéfa íránského parlamentu a jednal s ním o "posledních událostech v regionu". Zda intervenoval za ruské členy posádky, agentura neuvedla.

Prezident USA Donald Trump už v pátek uvedl, že bude koordinovat postup s britskou vládou. Americké letectvo sdělilo, že nasadilo průzkumné letouny, které operují v mezinárodním vzdušném prostoru. Spojené státy vyšlou do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích s cílem "posílit odstrašení". Rakety už podle médií byly umístěny na leteckou základnu jižně od Rijádu, z níž má podle BBC operovat letka "neviditelných" stíhaček F-22.

Hormuzský průliv je důležitou námořní cestou, kterou putuje zhruba třetina celosvětového objemu ropy přepravované po moři. Páteční incident přispěl k poklesu cen akcií a naopak k růstu cen ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se dostala nad 63 dolarů za barel.

Video ze zadržení britského tankeru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist