Evropská unie v neděli podepsala s Vietnamem dohodu o volném obchodu, která otevírá cestu k odstranění cel téměř u veškerého zboží ve vzájemné obchodní výměně. Jde o první dohodu tohoto typu uzavřenou mezi EU a některou z rozvíjejících se zemí v Asii, napsala agentura Reuters.

EU smlouvu označila za "nejambicióznější obchodní dohodu, jaké kdy bylo s některou z rozvíjejících se zemí dosaženo". Dohodu nicméně ještě musí schválit Evropský parlament, jehož někteří členové mají pochybnosti ohledně postoje Vietnamu k dodržování lidských práv, upozorňuje Reuters.

Spolu s dohodou o volném obchodu byla v Hanoji podepsána rovněž smlouva o ochraně investic. "Tyto dohody jsou mezníkem v našich silných partnerských vztazích. Podpoří další ekonomický rozvoj a posílí obchodní a investiční vztahy mezi Vietnamem a Evropskou unií," uvedla Evropská komise ve své tiskové zprávě.

Smlouva s Vietnamem byla podepsána krátce poté, co se Evropská unie v pátek téměř po 20 letech jednání dohodla na podobě dohody o volném obchodu s jihoamerickým obchodním blokem Mercosur. Ten tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.

Americký prezident Donald Trump volí vůči Vietnamu jiný postup. Během středečního rozhovoru pro televizi Fox News naznačil, že by na něj mohl uvalit cla. Obchodní válka s Čínou totiž vedla k odklonu obchodu do jiných oblastí, především do dalších států jihovýchodní Asie a také do Latinské Ameriky. Jednou ze zemí s významnými zvýšenými příjmy je právě Vietnam.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist