Evropská unie v neděli podepsala s Vietnamem dohodu o volném obchodu, která otevírá cestu k odstranění cel téměř u veškerého zboží ve vzájemné obchodní výměně. Jde o první dohodu tohoto typu uzavřenou mezi EU a některou z rozvíjejících se zemí v Asii, napsala agentura Reuters.

EU smlouvu označila za "nejambicióznější obchodní dohodu, jaké kdy bylo s některou z rozvíjejících se zemí dosaženo". Dohodu nicméně ještě musí schválit Evropský parlament, jehož někteří členové mají pochybnosti ohledně postoje Vietnamu k dodržování lidských práv, upozorňuje Reuters.

Spolu s dohodou o volném obchodu byla v Hanoji podepsána rovněž smlouva o ochraně investic. "Tyto dohody jsou mezníkem v našich silných partnerských vztazích. Podpoří další ekonomický rozvoj a posílí obchodní a investiční vztahy mezi Vietnamem a Evropskou unií," uvedla Evropská komise ve své tiskové zprávě.

Smlouva s Vietnamem byla podepsána krátce poté, co se Evropská unie v pátek téměř po 20 letech jednání dohodla na podobě dohody o volném obchodu s jihoamerickým obchodním blokem Mercosur. Ten tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.

Americký prezident Donald Trump volí vůči Vietnamu jiný postup. Během středečního rozhovoru pro televizi Fox News naznačil, že by na něj mohl uvalit cla. Obchodní válka s Čínou totiž vedla k odklonu obchodu do jiných oblastí, především do dalších států jihovýchodní Asie a také do Latinské Ameriky. Jednou ze zemí s významnými zvýšenými příjmy je právě Vietnam.