Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké v sobotu opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

Závazek boje proti ochranářství v závěrech summitu velkých ekonomik G20 chybí už druhým rokem. Představitelé G20 nicméně upozornili na růst geopolitického a obchodního napětí a vyzvali k podpoře volného a spravedlivého obchodního prostředí.

"Usilujeme o vytvoření svobodného, spravedlivého, nediskriminačního, transparentního, předvídatelného a stabilního obchodního a investičního prostředí a o zachování otevřenosti trhů," píše se v komuniké z dvoudenního summitu. 

Vrcholní představitelé G20 rovněž slíbili využít "všech politických nástrojů" k podpoře globální ekonomiky v době, kdy čelí rizikům. "Obchodní a geopolitická napětí zesílila," stojí v prohlášení, z něhož cituje Kjódó. Představitelé G20 se shodli, že členské státy G20 by měly být "vůdčí silou silného růstu globální ekonomiky", zdůraznil Abe.

Americký prezident Donald Trump se podle serveru Politico neúspěšně snažil přesvědčit další země G20, aby se stejně jako USA postavily proti Pařížské dohodě. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Washington nakonec přistoupil na to, že ostatní země v prohlášení potvrdí svůj závazek ohledně ochrany klimatu. Spojené státy se ale v textu mohly prezentovat jako vůdčí země v úsilí o snižování emisí CO2, ačkoli se z pařížské dohody vyvázaly.

"Spojené státy jsou světovým lídrem ve snižování emisí," uvádí se v komuniké. "Spojené státy zůstávají odhodlány rozvíjet a zavádět vyspělé technologie, aby tak pokračovaly ve snižování emisí a zajišťování čistšího životního prostředí," píše se dále. Spojené státy se rozhodly od pařížské smlouvy o ochraně klimatu odstoupit, protože je podle nich nevýhodná pro americké pracovníky a daňové poplatníky.

Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se na summitu domluvili, že obnoví jednání o obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku mezi oběma zeměmi. Šéf Bílého domu uvedl, že zatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží. Dodal, že Čína začne kupovat více amerických zemědělských produktů.

Ruský prezident Vladimir Putin na závěr summitu uvedl, že Spojené státy a Rusko zahájily konzultace o prodloužení smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní (START). Šéf Kremlu také prohlásil, že Rusko učiní vše, aby zlepšilo vztahy s USA.

Putin se vyjádřil i ke vztahům s Británií, které loni nepříznivě ovlivnila aféra kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury. Londýn ji od začátku přičítá ruským tajným službám. Ruský prezident uvedl, že usiluje o zlepšení vztahů, ale upozornil, že britská premiérka Theresa Mayová zaujímá ve Skripalově kauze velmi tvrdý postoj, což ukázala při jejich páteční schůzce.

Skupinu G20 tvoří Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a jako samostatný dvacátý člen Evropská unie. Ekonomiky těchto zemí se na hrubém domácím produktu (HDP) celého světa podílejí asi z 90 procent, na světovém obchodu pak zhruba z 80 procent. Žijí v nich asi dvě třetiny světové populace.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist