V Argentině, kterou v neděli postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, se po 13 hodinách podařilo obnovit dodávky na 98 procentech území. Podle deníku Clarín to oznámilo ministerstvo energetiky. Krátce předtím byly už obnoveny i dodávky ve všech postižených oblastech v Uruguayi. Příčina výpadku, který postihl na 50 milionů lidí a který místní média označují za historický, se vyšetřuje. Lidé na sociálních sítích informovali o podobných problémech i v částech Brazílie, Paraguaye a Chile.

Podle argentinských úřadů kolaps zřejmě způsobily bouře na pobřeží, které nejprve zastavily přenos proudu dálkovým vedením Yacyretá - Salto Grande, což pak způsobilo automatické vypnutí celé přenosové soustavy. "Vypnutí nastalo automaticky, počítače to udělají, když zjistí nerovnováhu, která by mohla způsobit větší škodu," řekl na tiskové konferenci argentinský ministr energetiky Gustavo Lopetegui.

Na otázku jednoho z novinářů, zda mohlo jít o kybernetický útok, ministr odpověděl neurčitě. "Nevylučujeme žádnou z možností, ale kybernetický útok není mezi primárními příčinami, které připadají v úvahu," odpověděl Lopetegui. Dodal, že první přesnější informace by mohly být za dva dny a závěrečná zpráva bude hotova za 10 až 15 dní. Na jejím základě se pak přijmou opatření, aby už se podobná situace nemohla opakovat.

Za "nebývalý" označil výpadek i argentinský prezident Mauricio Macri, který slíbil důkladné vyšetření příčin. Podle serveru BBC Mundo má situace i politický rozměr, v zemi totiž pomalu začíná kampaň před říjnovými prezidentskými volbami.

Výpadky proudu zažila Argentina v minulosti vícekrát, i když ne tak rozsáhlé. Nynější prezident Macri z nich dříve vinil předchozí vládu prezidentky Cristiny Fernándezové a jejího manžela, prezidenta Néstora Kirchnera. Macri i další opoziční politici bývalým vládám vyčítali nedostatečné investice do energetické infrastruktury.

Uruguayský ministr energetiky Guillermo Moncecchi považuje výpadek za "katastrofický". "Už 40 let jsme propojeni s Argentinou a nikdo podobnou věc nepamatuje," řekl v neděli novinářům šéf uruguayské státní energetické společnosti UTE Gonzalo Casaravilla.

Výpadek proudu způsobil potíže v telekomunikacích a v dopravě, nefungovaly vlaky ani podzemní dráhy. Na řadě míst kvůli tomu zůstaly zavřené školy a úřady. Určitý dopad událost podle všeho měla také na regionální volby, které se konají v několika částech Argentiny.

Některá volební střediska byla otevřena později. Na sociálních sítích jsou vidět snímky, jak si lidé vzájemně svítí na volební urny mobilními telefony.