Švédský soud v pondělí zamítl žádost místního státního zastupitelství o formální zadržení Juliana Assange. Informovala o tom agentura Reuters. Zakladatel serveru WikiLeaks je nyní ve vazbě v Británii. Ve skandinávské zemi čelí obvinění ze znásilnění. O vydání 47letého Australana usilují také Spojené státy.
Pondělní rozhodnutí soudu v Uppsale, proti kterému se podle agentury AFP prokuratura pravděpodobně odvolá, je pro státní zastupitelství značnou komplikací. Neznamená sice, že by mělo předběžné vyšetřování zastavit, vyšetřovatelé ale budou muset Assange v případě zájmu vyslechnout v Británii, uvedla agentura AP.
Soud sice v pondělí uznal, že hrozí riziko, že by se mohl Assange pokusit vyhnout stíhání ve Švédsku, zároveň ale upozornil, že se nyní nachází v Británii ve vězení, nehrozí tak jeho útěk a jeho zadržení ve Švédsku by tedy bylo "nepřiměřené". Švédská prokuratura podle soudu může vydat takzvaný evropský vyšetřovací příkaz (EIO) a na jeho základě vyslechnout Assange ve Spojeném království.
Státní zástupkyně Eva-Marie Perssonová už oznámila, že se k vydání EIO uchýlí. Zda se bude chtít zároveň odvolat proti rozhodnutí švédského soudu, ale neuvedla. Assangeův švédský právní zástupce Per E. Samuelsson v reakci na rozhodnutí soudu řekl, že jeho klient bude jistě "velmi šťastný", až se o něm dozví.
Původně prokuratura chtěla po formálním zadržení v nepřítomnosti na Assange vydat evropský zatykač a na jeho základě požádat o jeho vydání. V Británii si Australan nyní odpykává 50týdenní trest za porušení podmínek kauce z roku 2012.
Assange obvinění, že se dopustil v roce 2010 ve Švédsku znásilnění, dlouhodobě odmítá a označuje ho za zástěrku ve snaze dostat jej do USA. Švédská prokuratura v roce 2017 vyšetřování zastavila, avšak znovu jej otevřela letos v květnu poté, co byl zakladatel WikiLeaks 14. dubna zatčen v Londýně po mnohaletém skrývání na ekvádorském velvyslanectví.
O vydání Assange usilují kromě Švédska, kde bude jeho údajný čin v roce 2020 promlčen, také Spojené státy. Britské úřady by v případě švédské i americké žádosti o vydání musely rozhodnout, které z nich dají přednost. V USA je Australan stíhán v souvislosti se zveřejněním utajovaných informací na serveru WikiLeaks.
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.
Švédové vydají zatykač na Assange. Britové se budou muset rozhodnout, jestli ho upřednostní před žádostí z USA
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist