Chatovací služba WhatsApp objevila chybu v zabezpečení svého programu, která umožňovala instalaci sledovacího softwaru do chytrých telefonů.

Podle deníku Financial Times odhalený program používají zejména vlády a jejich tajné služby.

Deník Financial Times a blog TechCrunch napsaly, že nalezený škodlivý software pochází od izraelské firmy NSO, která vládám prodává špionážní nástroje. Izraelský spyware zvládal řadu týdnů skrze WhatsApp útočit na chytré telefony, dostat se k citlivým datům a převzít kontrolu nad přístrojem tím, že zavolal na dané číslo, přičemž uživatel nemusel hovor ani přijmout - mobil byl pak rovnou infikovaný, podrobnosti o osudném hovoru spyware vymazal.

WhatsApp, jehož služby využívá 1,5 miliardy lidí po celém světě, se o problému dozvěděl začátkem května, zatím ale neví, kolik telefonů spyware napadl. Oznámil nicméně, že jeho týmy inženýrů v Londýně a San Francisku nepřetržitě pracovaly, aby chybu v zabezpečení odstranily. V pondělí firma vydala aktualizaci, kterou doporučuje stáhnout všem uživatelům v jejich vlastním zájmu. 

"Chyba byla v kódu samotné aplikace, proti tomu se nedá jednoduše bránit. Žádný kód není perfektní, v tomto případě je ale dopad chyby masivní. Vývojový tým už problém odstranil, doporučuji proto aplikaci co nejdříve aktualizovat na novější verzi. Obecně je také dobré zvážit, co aplikacím při instalaci povolit, přístup k mikrofonu například není vždy nezbytný," řekl HN Miloslav Lujka, expert vzdělávacího projektu Digitální pevnost.

Podle upozornění vydaného v noci na úterý se chyba týkala telefonů s operačním systémem Android od Googlu, applovských iPhonů, zařízení se systémem Windows Phone od Microsoftu i Tizen od Samsungu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se NSO obhajuje?
  • Která organizace žaluje společnost NSO a proč?
  • Zneužívají některé vlády produkty, které od NSO kupují?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se