Na světě existuje osm milionů druhů rostlin a živočichů. Člověk je jedním z nich a k životu stejně jako ostatní potřebuje přírodní zdroje. Svým vlastním přičiněním ale celou přírodu nezvratně ničí natolik, že kvůli jeho chování mohou vymřít již v následujících desetiletích desítky druhů živočichů i rostlin. Upozornila na to nedávná rozsáhlá studie OSN, která se zabývá zanikající rozmanitostí druhů, a to zejména v důsledku lidské činnosti.

"Na Zemi dochází k velice drastickému vymírání druhů, které nemá precedens. Toto vymírání je navíc způsobeno člověkem," uvedl pro HN jeden z vedoucích autorů zprávy Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Vyhynutí podle mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) hrozí až jednomu milionu druhů živočichů a rostlin. Termíny, kterými se vědci pro popis současné situace ohání, se různí. Někdo mluví o zániku biodiverzity, někdo o šestém hromadném vymírání. Na tom, že se ale nepochybně jedná o vážný stav, se shodnou všichni. Británie a Irsko v uplynulých dnech dokonce vyhlásily stav klimatické nouze. Obě země se tak snaží naplnit doporučení studie, která vybízí k razantnímu snížení emisí do roku 2050.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.