Irsko se stalo druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze. Parlament v Dublinu ve čtvrtek večer přijal dodatek ke klimatickému zákonu, jímž vyzval vládu, aby zlepšila svou reakci na klimatické změny a problém ztráty biodiverzity. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje. Národní stav klimatické nouze už na počátku května vyhlásil také britský parlament.

Předsedkyně parlamentního výboru pro klimatické otázky Hildegarde Naughtonová z irské vládní strany Fine Gael vyhlášení stavu nouze uvítala, zároveň ale uvedla, že "nyní je třeba jednat".

Předseda irské Strany zelených Eamon Ryan varoval, že vyhlášení stavu nouze "neznamená vůbec nic, pokud nebudou následovat činy".

Jaký bude mít stav nouze vliv na klimatickou politiku irské vlády, zatím není jasné. Dosavadní plány Dublinu počítají se snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2050 o 80 procent ve srovnání s rokem 1990.

Na rozhodnutí irského parlamentu reagovala také švédská aktivistka Greta Thunbergová, které se v posledních měsících podařilo dosáhnout zvýšení zájmu světové veřejnosti o ochranu klimatu. "Skvělé zprávy z Irska! Kdo bude další?"

První zemí, která vyhlásila stav klimatické nouze, se stala na počátku května Británie. Parlament tímto krokem reagoval mimo jiné právě na mladou Švédku nebo na dubnové ekologické demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která tento krok požadovala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist