Podle zahraničních pozorovatelů probíhá v čínské provincii Sin-ťiang vládou řízený pokus o asimilaci tamních obyvatel hlásících se k islámu. Peking k tomu používá i "převýchovné" tábory, které nechal postavit v posledních třech letech a kam posílá osoby oficiálně podezřelé z terorismu a protistátních činností. Cílem může být i vymazání celého kulturního dědictví Ujgurů a dalších národů a postupná sinizace oblasti, kdy dojde k tomu, že v regionu převládne etnická skupina Chanů. 

Informace o čínském zacházení s minoritami prosakují na povrch zřídka, přesto existuje několik svědectví bývalých vězňů, které úřady poslaly z nejrůznějších důvodů do táborů. Jedním z nich je příběh Adiby Hayratové, etnické Kazašky, která odešla se svými dcerami z rodné země v roce 2017, aby navštívila příbuzné žijící na hranicích Kazachstánu a Číny a zúčastnila se kurzu líčení. Jak ale uvedl její manžel Esten Erbol, který zůstal doma s jednoročním synem, do svého bydliště ve městě Almaty se už nevrátila. "Můj syn neví, jak jeho matka vypadá. Když v naší čtvrti vidí mladou ženu, volá na ni 'mami'," řekl televizi CNN.

Hayratová vyrůstala v Číně a má stejně jako její dcery čínskou státní příslušnost, pokoušela se ale získat kazašské občanství. To se jí však nepodařilo vzhledem k tomu, že ji čínské úřady zadržely a poslaly do převýchovného tábora. Podle její rodiny v něm strávila jeden rok, poté putovala ke svým rodičům. Svoboda ji ale nečekala – musí vykonávat nucené práce za ubohou mzdu a nesmí kontaktovat svou rodinu v Kazachstánu pod hrozbou návratu do tábora. Ztratila také své dvě dcery, které se musely přestěhovat ke vzdáleným příbuzným.

Podle informací, které zveřejnil americký Kongres, jsou nucené práce za účelem získání levné pracovní síly poměrně běžné. Jednak mají úřady přehled o pohybu podezřelých živlů, které mají zkušenost s pobytem v lágru, jednak si mohou vydržovat armádu pracovníků, kterým nenabídnou nic než slabou záruku, že se už do převýchovného tábora nevrátí. Vše záleží na tom, jak vzorně se budou chovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.