Podle zahraničních pozorovatelů probíhá v čínské provincii Sin-ťiang vládou řízený pokus o asimilaci tamních obyvatel hlásících se k islámu. Peking k tomu používá i "převýchovné" tábory, které nechal postavit v posledních třech letech a kam posílá osoby oficiálně podezřelé z terorismu a protistátních činností. Cílem může být i vymazání celého kulturního dědictví Ujgurů a dalších národů a postupná sinizace oblasti, kdy dojde k tomu, že v regionu převládne etnická skupina Chanů.
Informace o čínském zacházení s minoritami prosakují na povrch zřídka, přesto existuje několik svědectví bývalých vězňů, které úřady poslaly z nejrůznějších důvodů do táborů. Jedním z nich je příběh Adiby Hayratové, etnické Kazašky, která odešla se svými dcerami z rodné země v roce 2017, aby navštívila příbuzné žijící na hranicích Kazachstánu a Číny a zúčastnila se kurzu líčení. Jak ale uvedl její manžel Esten Erbol, který zůstal doma s jednoročním synem, do svého bydliště ve městě Almaty se už nevrátila. "Můj syn neví, jak jeho matka vypadá. Když v naší čtvrti vidí mladou ženu, volá na ni 'mami'," řekl televizi CNN.
Hayratová vyrůstala v Číně a má stejně jako její dcery čínskou státní příslušnost, pokoušela se ale získat kazašské občanství. To se jí však nepodařilo vzhledem k tomu, že ji čínské úřady zadržely a poslaly do převýchovného tábora. Podle její rodiny v něm strávila jeden rok, poté putovala ke svým rodičům. Svoboda ji ale nečekala – musí vykonávat nucené práce za ubohou mzdu a nesmí kontaktovat svou rodinu v Kazachstánu pod hrozbou návratu do tábora. Ztratila také své dvě dcery, které se musely přestěhovat ke vzdáleným příbuzným.
Podle informací, které zveřejnil americký Kongres, jsou nucené práce za účelem získání levné pracovní síly poměrně běžné. Jednak mají úřady přehled o pohybu podezřelých živlů, které mají zkušenost s pobytem v lágru, jednak si mohou vydržovat armádu pracovníků, kterým nenabídnou nic než slabou záruku, že se už do převýchovného tábora nevrátí. Vše záleží na tom, jak vzorně se budou chovat.
Co se dočtete dál
- Jaký vzkaz poslal Erbol skrze televizi CNN své ženě?
- Jak vypadají takzvaná vzdělávací centra?
- Staví se nějak k případu kazašské úřady?
- A co pomáhá čínským policistům ke kontrole obyvatel provincie Sin-ťiang?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.