Americký prezident Donald Trump tvrdí, že čínská protistrana porušila předběžnou obchodní dohodu. "Porušili dohodu. To nemohou dělat, takže budou platit," prohlásil podle agentury Bloomberg na středečním stranickém mítinku na Floridě. Údajné porušení dohody může vést k tomu, že USA v pátek zvýší cla na čínské zboží, jak již dříve prezident pohrozil. Trump stupňuje emoce před důležitým jednáním, právě ve čtvrtek mají spolu ve Washingtonu jednat čínští a američtí zástupci o vzájemné obchodní dohodě. Již v pondělí si Trump stěžoval, že se jednání s Čínou vlečou a čínští zástupci se snaží měnit již dojednané body dohody, konkrétnější však nebyl.

Trump prohlásil, že pokud se USA a Čína na dohodě neshodnou, "není nic špatného na tom, získat na clech navíc 100 miliard dolarů ročně". "Zítra se setkáme a cokoliv se stane, nebojte se toho. Vyřeší se to, jako vždycky," řekl Trump před dvoudenním jednáním. Analytici varují, že navzdory tomu, že Trump tvrdí, že cla dopadnou na Čínu, největší zátěž ponesou americké společnosti a američtí spotřebitelé. Navrhované tarify jsou daně placené dovozci zahraničního zboží, tudíž 25procentní cla uvalená USA na čínské zboží zaplatí americké firmy. Cla by se měla týkat čínské elektroniky, strojních součástí, automobilových dílů a nábytku.

Čína popřela, že by porušila sliby učiněné v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy. Ty údajným porušením závazků zdůvodňují plánované páteční zvýšení cel na čínské zboží. "Čína dodržuje své sliby a to se nikdy nezměnilo," citovala agentura AFP mluvčího čínské ministerstva obchodu. Mluvčí ve čtvrtek rovněž uvedl, že Čína je plně připravena hájit své zájmy v obchodní válce se Spojenými státy. Peking podle něj nicméně doufá, že Washington bude schopen řešit problémy prostřednictvím dialogu namísto jednostranných opatření. Do USA nyní na obchodní rozhovory míří čínská delegace, kterou vede vicepremiér Liou Che.

Trump také oznámil, že velmi brzy mohou USA uvalit vyšší cla na další zboží v hodnotě 325 miliard dolarů.

V reakci na Trumpova slova ve čtvrtek ztrácely asijské akciové indexy na několikatýdenní minimum. Hang Sheng index klesl o 1,2 procenta, šanghajský index o 0,8. "Prezident Si Ťin-pching potřebuje dohodu více než prezident Trump. Kolaps jednání by Číně hrozil prudším ekonomickým poklesem, a dokonce politickou nestabilitou," napsal v úterním komentáři deník Wall Street Journal. 

"Pokud se Trumpovy hrozby stanou skutečností, změní to pravidla hry celé světové ekonomiky. Je to nejhorší scénář, který jsme minulý rok modelovali - vyústí v možnost vzniku recese v USA, rapidní útlum růstu v Číně a obecně pomalejší světový obchod," řekl agentuře Reuters Steve Cochrane z Moody's Analytics v Singapuru.

Už v pondělí Donald Trump svým tweetem dokázal zahýbat trhy, když v něm oznámil, že od tohoto pátku zvýší dosavadní desetiprocentní cla na 25 procent, protože Čína porušila část dohody. Týkat by se to mělo zboží za 200 miliard dolarů. Čína pohrozila odvetou. Tweet způsobil pokles zejména asijských akciových trhů. Například akciový index v Šanghaji v pondělí klesl nejvíce za tři roky. Pokles postihl i americké akcie, ty se pak ale vrátily na původní hodnoty, protože investoři nadále věřili, že se dohodu povede uzavřít.

Obchodní válka mezi oběma zeměmi začala loni na jaře. Impulzem byla Trumpova dlouhodobá nespokojenost s tím, že Čína vyváží do USA zboží za daleko více peněz, než kolik putuje opačným směrem. Jen loni dosáhl americký obchodní deficit s Čínou 419 miliard dolarů. Kromě toho Trumpovi vadí i čínské krádeže duševního vlastnictví amerických firem. Stejně jako fakt, že firmy, jež chtějí působit v Číně, musí tamním partnerům předat své technologické know-how.