Německo bylo po léta světovou inspirací v přechodu na obnovitelnou energii. Realita je však trochu jiná. Jak vyplývá z rozsáhlé investigace německého týdeníku Der Spiegel, největší politický projekt od sjednocení Německa Energiewende, který měl zajistit přechod na obnovitelné zdroje energie, se možná zhroutí.

Německo získává 35 procent elektřiny z větru, slunce, biomasy nebo vody. Obnovitelná energie se v minulém roce poprvé vyrovnala uhlí jakožto hlavnímu zdroji elektřiny, země však nestačí vyrábět více zelené energie a musí celou transformaci přehodnotit zahrnutím všech sektorů  od budov přes průmysl až po dopravu.

Německu se sice před lety podařilo odpoutat od jaderné energie, nepodařilo se mu však zbavit uhlí. Proces přechodu na obnovitelné zdroje se zasekl a rozšiřování větrných elektráren a solárních systémů se nikam neposunulo. Chybí vše, především politická vůle a schopné řízení projektu. Podle Spiegelu není v Německu nikdo, kdo by koordinoval přechod na obnovitelnou energii a dohlížel na jeho urychlení. Když chce stát například někde umístit větrnou turbínu nebo položit elektrické vedení, čeká ho zpravidla odpor veřejnosti, čehož se politici bojí. Často pak zbytečně volí dražší a časově náročnější varianty, jako je umístění vedení pod zem. A to vše jen proto, aby s nikým nepřišli do sporu.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak hodnotí němečtí občané přechod na obnovitelné zdroje energie?
  • Proč probíhá rozšiřování elektrických sítí v Německu velice pomalým tempem?
  • V čem jsou větrné a sluneční farmy nevýhodné oproti jaderným elektrárnám nebo vrtným soupravám na zemní plyn?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se