Piloti skandinávské letecké společnosti SAS zahájili v pátek časově neohraničenou stávku. Jejich vyjednávání o výši platů a pracovní době se zaměstnavateli totiž skončila bez úspěchu. Podle agentury AP bylo v pátek z důvodu stávky zrušeno 673 letů, což zasáhlo zhruba 72 tisíc cestujících. Rušení letů se týká i spojů SAS do Prahy.

Agentura Reuters uvedla, že kvůli stávce norských, švédských a dánských pilotů bylo zrušeno zhruba 70 procent letů společnosti SAS. O víkendu by se podle aerolinií stávka mohla dotknout dalších 170 tisíc pasažérů. Spojů zajišťovaných partnery SAS, které představují kolem 30 procent letů, se stávka netýká.

Společnost SAS v pátek vyjádřila naději, že jednání s piloty budou brzy obnovena a že bude co nejdříve dosaženo dohody. Pokud by ale měly být splněny požadavky pilotů, mělo by to "pro firmu velmi negativní důsledky", uvedla mluvčí SAS Karin Nymanová.

Mezi lety SAS, které byly v pátek zrušeny, patří i lety z Kodaně a ze Stockholmu, které měly přistát po 21:00 na Letišti Václava Havla v Praze. Rovněž byly odvolány lety SAS plánované před 22:00 z Prahy do švédské a dánské metropole.

Do páteční stávky je zapojeno 1409 pilotů. Ke stávce je vyzval odborový svaz SPG, který zastupuje zájmy 95 procent pilotů SAS z Dánska, Norska a Švédska.

Odbory podle Reuters požadují větší transparentnost ohledně pracovní doby. Většina pilotů ji nemá pevně stanovenou a v některých případech se může stát, že nemají sedm víkendů v řadě volno. Piloti také požadují zvýšení platů.

Podle zaměstnavatelů jsou ale nároky pilotů přehnané. Piloti požadují třináctiprocentní zvýšení mzdy, přestože mají už teď vysoký průměrný měsíční plat, a to 93 tisíc švédských korun (225 000 korun), uvedl hlavní vyjednávač švédského sdružení dopravních podniků Torbjörn Granevärn.