Britští vědci naučili umělou inteligenci předpovídat, zda člověk předčasně zemře na chronickou nemoc. Povedlo se jim to tak, že po deset let krmili přístroj údaji o více než půl milionu lidí. Za dobu, kdy studie probíhala, zemřelo 14 500 zkoumaných a umělé inteligenci se podařilo správně určit 76 procent z těchto úmrtí.

Vědci během deset let trvající studie použili dva odlišné typy umělé inteligence. První z nich data analyzovala pomocí modelu takzvaného náhodného lesa, kdy se jednotlivé informace na různých úrovních propojují a větví, druhá pak za pomoci sofistikovanější metody hlubokého učení chroustala informace vrstvené do sítí a ze získaných údajů se pak byla schopná učit.

Výsledky obou dvou typů umělé inteligence následně Britové porovnali s výsledky dosud nejčastěji používaného a zatím nejpřesnějšího algoritmu pro výpočet smrti, Coxova modelu. Obě umělé inteligence měly mnohonásobně přesnější výsledky. Důvodem je s největší pravděpodobností rozdíl mezi významem proměnných, napsal server NBC. Každý z výpočtů bral jako nejdůležitější údaje o věku a pohlaví, dědičnost i to, zda je dotyčný kuřák. Všechny tři modely se ale rozcházely v tom, které další údaje považovaly za zásadní.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co dalšího podle propočtů umělé inteligence nejvíce zkracuje lidem život?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se