Klíčovým tvůrcem algoritmu, díky němuž mělo lidstvo možnost poprvé vidět, jak vypadá černá díra, byla devětadvacetiletá Katie Boumanová, v té době ještě studentka Massachusetts Institute of Technology (MIT). Mladá vědkyně se po středečním odhalení klíčového snímku okamžitě stala světovou senzací.

"Nevěřícně zírám na to, jak se tvoří má úplně první fotka černé díry," napsala Boumanová na svůj Facebook. Na základě počítačového programu stvořeného týmem vědců v čele s Boumanovou mohl fungovat Teleskop horizontu událostí (EHT), projekt virtuálního teleskopu, který tvoří globální síť osmi radioteleskopů na pěti kontinentech světa. Ten pak zachytil vůbec první snímek černé díry v historii.

Vzhledem k tomu, že se astronomické signály dostávají do radioteleskopů mírně odlišným tempem, museli vědci přijít na to, jak dosáhnout přesných propočtů a posléze dostat obraz. Podle MIT vyvinula Boumanová "chytré algebraické řešení tohoto problému". "Pokud se vynásobí měření ze tří teleskopů, zpoždění způsobená atmosférickým šumem se vzájemně vyruší. To znamená, že ke každému novému měření je zapotřebí dat ze tří teleskopů, ne jen dvou, větší preciznost pak kompenzuje ztrátu informací," uvedlo MIT podle serveru TechCrunch.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč bylo podle Boumanové zapotřebí, aby výzkum částečně řídil algoritmus, a ne člověk?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se