Lidstvo ve středu poprvé spatřilo, jak skutečně vypadá černá díra. Přelomový úspěch ohlásili astrofyzici ve středu ve tři hodiny odpoledne na šesti konferencích konaných po celém světě. Přítomni byli i zástupci Evropské komise, neboť jen Evropa do projektu investovala miliony eur.

Na fotografii je černá díra uprostřed galaxie Messier 87. Konkrétně je na fotografii vidět akreční disk plynu a hmoty, jenž ji obklopuje. Podle vědců disk či samotná černá díra rotují ve směru hodinových ručiček. Černá díra uprostřed galaxie Messier 87 je 6,5miliardkrát těžší než Slunce a od Země vzdálená 54 milionů světelných let. Vědci upozorňují, že černá díra vypadá přesně, jak jejich modely ukazovaly. Tedy vypadá, tak jak ji předvídají Einsteinovy rovnice, byť sám velký vědec v jejich existenci odmítal uvěřit.

"Čekali jsme, že to bude takto vypadat, kdyby to takto nevypadalo, byl by to velký problém. Pokud bychom neviděli stín černé díry, znamenalo by to, že tam není horizont událostí a to by znamenalo, že černé díry nejsou," vysvětluje vědec Michal Bursa zaměřující se na relativistickou astrofyziku v Akademii věd.

Snímek zachytil Teleskop horizontu událostí (EHT), který připravovali vědci desetiletí. Jde o projekt virtuálního teleskopu, který tvoří globální síť osmi radioteleskopů na pěti kontinentech světa. Tyto teleskopy jsou schopné simultánně sledovat nebe a sdílet data. Dohromady se tak chovají jako jeden velký radioteleskop o průměru Země. 

"Kdybychom chtěli sestrojit dalekohled s větším rozlišením, abychom mohli pozorovat černé díry ve vzdálenějších galaxiích, museli bychom na Měsíc a postavit interplanetární dalekohled," říká Bursa.

Pozorování EHT proběhla už v dubnu roku 2017, až dosud se zpracovávalo obrovské množství získaných dat. Jen pro představu, během jediné noci teleskop sesbíral více dat než hadronový urychlovač v CERN za celý rok. Jde o petabyty dat, kdy jeden petabyte je jednička následovaná 15 nulami.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.