Deset dní před svou smrtí zaslal Stephen Hawking do redakce renomovaného časopisu Journal of High-Energy Physics svou poslední studii. Nyní byla zveřejněna. Britský vědec v ní připravil pro lidstvo ještě jedno překvapení. Společně s belgickým kolegou Thomasem Hertogem v ní navrhuje způsob, jak by mohlo jít otestovat hypotézu o existenci paralelních vesmírů.

Svět dle současné teorie započal před 14 miliardami let. K tomu vědce dovedla už Einsteinova teorie relativity. Na počátku došlo k velkému třesku a z titěrného bodu začal vznikat nekonečný časoprostor. Expanze to byla neuvěřitelně rychlá, časoprostor se začal rozpínat rychlostí mnohem vyšší, než je rychlost světla. To je skutečně možné, podmínka, že nelze překročit rychlost světla platí pro hmotné objekty. Tím prostor ani čas nejsou.

Kapesní vesmíry

Modrá koule zobrazuje náš pozorovatelný vesmír, tedy to, co jsme schopni vidět našimi teleskopy. Za touto hranicí ale vesmír nekončí. Náš pozorovatelný vesmír je jen jednou malou částí kapesního vesmíru. Ten představuje zelená koule. A těchto kapesních vesmírů (zelená, červená, hnědá koule) je nekonečně mnoho. Ohraničeny jsou oblastmi (růžová), kde probíhá prudká inflace i nadále. Celému tomuto obrazu se pak říká multiverzum. Foto: scienceblogs.com

Multiverzum

V astrofyzice začali vědci říkat zmíněnému jevu extrémního rozpínání kosmická inflace. Jedním z jeho nutných důsledků by ale měla být existence nekonečného množství paralelních vesmírů (viz box).

Náš vesmír, jenž pozorujeme, je ohraničen oblastmi, ze kterých k nám světlo dokázalo za miliardy let již dorazit. Tedy jde o obraz, který vidíme, když namíříme teleskopy do nejvzdálenějších hlubin našeho nočního nebe. Do vzdálenějších oblastí nejsme schopni vidět, protože není nic (světlo), co by nám obraz přineslo. Našemu vesmíru, tedy oblasti, kde žijeme, proto také vědci říkají pozorovatelný vesmír. Teoreticky by jej šlo fyzicky opustit.

Tento pozorovatelný vesmír je ale součástí jednoho velkého vesmíru, který je uzavřen v kapse. Tato kapsa je ohraničená oblastmi, kde stále probíhá inflace. A těchto kapes je v časoprostoru nekonečně mnoho. Vědci jim říkají kapesní vesmíry.

I kdyby člověk cestoval rychlostí světla, nikdy by nedokázal z jedné kapsy dorazit do druhé. Hraniční oblast, kterou by musel projet, se zvětšuje mnohem rychleji, než se pohybuje jeho světelný vůz. Celému tomuto souboru kapes a hraničních oblastí se říká multiverzum.

Protože těchto kapes je nekonečně mnoho, existují vesmíry, kde na  Zemi dinosauři nevyhynuli. V některém máte při čtení tohoto článku zelené tričko, v jiném červené.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se