Filipínský prezident Rodrigo Duterte se v posledních dnech ocitl pod palbou kritiky ze strany sousední Malajsie. Té se nelíbí, že Filipíny přijaly od Číny už několikátou půjčku, která má pomoci s rozvojem infrastruktury. Existuje totiž značné riziko, že zadlužená ostrovní země nebude schopná peníze včas splácet, a v takovém případě může přijít o část svého území ve prospěch Číny.

Na nevýhodné podmínky půjčky ve výši 62 milionů dolarů na výstavbu přehrady na řece Chico nejdříve upozornil nejvyšší filipínský soudce Antonio Carpio. Podle něj může Čína díky smlouvě zabrat plošiny pro těžbu plynu v Jihočínském moři, které leží v ekonomické zóně Filipín a na bohatém nalezišti, kde se může vyskytovat plyn až za několik miliard dolarů. Server Bloomberg navíc dodává, že o mořské naleziště vedou obě země dlouhodobě spory. Mluvčí filipínského prezidenta Salvador Panelo oponoval kritice s tím, že "podmínky, které jsou podle některých lidí součástí smlouvy" jsou standardní a mají sloužit jako záruka včasného splácení.

Půjčka na výstavbu přehrady je součástí dohody mezi oběma zeměmi, v rámci níž se Čína zavázala poskytnout Filipínám celkem 7,19 miliardy dolarů na rozvoj infrastruktury, energetiky a bezpečnosti. Celkový zahraniční dluh Filipín přitom loni narostl téměř na 79 miliard dolarů.

Peking se touto metodou snaží podmanit si i další země ležící v Jihočínském moři.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.