Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přiznal porážku v sobotním rozhodujícím kole voleb slovenského prezidenta. Blahopřál právničce Zuzaně Čaputové ke zvolení. Čaputová se tak stane první ženou ve funkci hlavy slovenského státu. Po sečtení všech okrsků získala 58,4 procenta, její protikandidát 41,6 procenta.
Výsledky už potvrdila Slovenská státní volební komise.
"Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší," řekl Šefčovič po prohrané volbě.
Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. "Slušnost v politice může být naše síla," řekla novinářům pětačtyřicetiletá právnička.
Uvedla také, že chce dodržet tradici a její první zahraniční cesta povede do České republiky.
Prezident Miloš Zeman už poblahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a podle svých slov se těší na setkání v Česku.
"Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku," připojil gratulaci český premiér Andrej Babiš. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. "Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci," dodal Babiš, který je rodákem z Bratislavy.
Čaputové ke zvolení gratulovala i řada českých politiků. Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) Slováci jejím zvolením jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy. Čaputové k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval také předseda ODS Petr Fiala. "Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili," dodal. Blahopřání připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. "Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí," napsal Pospíšil na Twitteru.
Současný prezident Slovenska Andrej Kiska vyjádřil potěšení nad vítězstvím Čaputové. "Právě nyní potřebujeme prezidentku, jako je paní Čaputová. Prezidentku, která řekla, že se postaví zlu a že jako první potřebujeme prosazovat spravedlnost. Potřebujeme vrátit důvěru lidí ve stát. Jsem nesmírně šťastný, že si Slovensko zvolilo přesně takovou prezidentku, která toto bude hájit," uvedl Kiska ve volebním štábu Čaputové.
Vítězství Čaputové znamená také další neúspěch nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která podporovala v prezidentské kampani Šefčoviče. Směr-SD výrazně ztratil již v parlamentních volbách konaných v roce 2016 a v pozdějších krajských a komunálních volbách. Fico v roce 2014 prohrál v rozhodujícím kole prezidentských voleb s nynější hlavou státu Kiskou. Fico loni v zájmu řešení politické krize po Kuciakově vraždě odstoupil z funkce premiéra.
Před prezidentskými volbami se Čaputová opakovaně vymezovala vůči Směru-SD a stejně jako Kiska odmítla Ficovy ambice stát se soudcem Ústavního soudu. Ústavní soudce vybírá a jmenuje na Slovensku prezident ze širšího seznamu kandidátů, které zvolí parlament. V nedělním rozhovoru pro Českou televizi však Čaputová uvedla, že by Fica jmenovala premiérem, pokud by jeho vláda po příštích volbách měla v parlamentu většinu. "Jestliže by dokázal mít většinu v parlamentu, respektovala bych vůli voličů," uvedla Čaputová. Ústavním soudcem ale Fica nejmenuje, neboť "důležitým atributem výkonu této funkce je nestrannost a nezávislost".
Vítězství Čaputové jasně předpověděly i první zveřejněné průzkumy. Podle agentury Focus, která dělala průzkum pro televizi Markíza, získala 55,2 procenta hlasů. Agentura Median SK v průzkumu pro veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska dává Čaputové 60,5 procenta a Šefčovičovi 39,5 procenta. Výsledky anket zveřejnily televize po skončení druhého kola voleb hlavy státu.
Čaputová se ale předem za vítěze nepovažovala. "Protože jsme už jen dva kandidáti, tak poměr hlasů se rozděluje mezi dva. Očekávám spíše těsnější výsledek, uvidíme v čí prospěch. Jsem zvědavá na výsledek, doufejme, že to bude dobré," řekla Čaputová novinářům poté, co v doprovodu dvou dcer a partnera odevzdala hlas ve městě Pezinok, kde kandidátka žije.
Zahraniční média vítězství politického nováčka Čaputové ve slovenských prezidentských volbách spojují s nespokojeností Slováků s atmosférou ve společnosti a politice po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka. Všímají si, že ve spíše konzervativní zemi se prezidentkou stane žena s jasně liberálními názory.
Čaputová podle agentury Reuters vyhrála na vlně rozhořčení veřejnosti z korupce a dokázala čelit trendu populistické, protievropské politiky na celém kontinentu.
"Korupce a změna politického stylu byly hlavními tématy před klíčovým hlasováním, které se konalo rok po zavraždění novináře Kuciaka, který vyšetřoval případy podvodů ve vysokých kruzích, a jeho snoubenky," napsal Reuters. Čaputová se v kampani zasazovala o skoncování se stavem, kdy stát ovládají "lidé, kteří tahají za nitky v pozadí". Na to podle průzkumů slyšeli hlavně mladší a vzdělanější voliči, poznamenala agentura a připomněla, že hlava státu na Slovensku má sice poměrně malé pravomoci, ale jmenuje premiéra a může zablokovat jmenování klíčových prokurátorů a soudců.
Vítězství Čaputové podle Reuters komplikuje plán bývalého premiéra a předsedy vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica opustit politiku tím, že se stane předsedou Ústavního soudu. Může také povzbudit opoziční strany, aby se pokusily porazit Směr-SD v parlamentních volbách v příštím roce, ale podle politických analytiků by liberální prezidentka také mohla zmobilizovat Směr-SD a protisystémové voliče.
Polský deník Rzeczpospolita ve článku nazvaném "Paní prezidentka z Bratislavy" píše, že premiér Peter Pellegrini ze Směru-SD sice řekl, že věří v konstruktivní spolupráci s novou hlavou státu při řešení problémů Slovenska, ale nebude to mít lehké. "Čaputová vyhrála na vlně protestů proti Směru," připomíná Rzeczpospolita.
Agentura AP označila Čaputovou za "stoupající hvězdu slovenské politiky". Pětačtyřicetiletá právnička má sice málo zkušeností v politice, ale získala si voliče zděšené korupcí a politiky hlavního proudu. Zdůraznila také, že v konzervativní katolické zemi uspěla rozvedená matka dvou dětí, která se vyjadřovala ve prospěch práv homosexuálů a postavila se proti zákazu interrupcí. Také německý Der Spiegel poukazuje na to, že její liberální pohledy jsou na celkem konzervativním Slovensku neobvyklé.
Britská stanice BBC zdůraznila, že první slovenskou prezidentkou se stává osobnost, která volby pojala jako boj mezi dobrem a zlem. Protikorupční aktivistka sice nemá skoro žádné politické zkušenosti, ale dokázala porazit ostříleného diplomata Maroše Šefčoviče nominovaného vládnoucí stranou.
"První žena, která vyhrála slovenské prezidentské volby, je sice nováček v politice, ale i vynikající řečník," poznamenala agentura AFP. Čaputová podle ní těžila z rozčarování voličů z vládnoucí koalice a v očích voličů se stala odpovědí na volání po změně. "Vítězství Čaputové má velkou symbolickou sílu, protože zastává názory, pro které se doposud v zemích středovýchodní Evropy těžko získávala většina," poznamenává německý Die Zeit.
Čaputová je další novou tváří s jasnými vizemi. Jiný styl politiky nabídla voličům v celoslovenském měřítku
Rzeczpospolita upozorňuje, že Šefčovič se ve druhém kole snažil získat voliče protizápadního populisty Štefana Harabina i Mariána Kotleby, který bývá nazývaný neonacistou. "Muselo to zaskočit evropské socialisty, jejichž lídr v Evropském parlamentu, Němec Udo Bullmann, ho před dvěma měsíci nazval skvělým kandidátem," píše polský deník. Šefčovič se postavil proti hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT), přitom v minulosti se v Bruselu účastnil pochodů Gay Pride, připomíná v Rzeczpospolitě slovenský spisovatel Michal Hvorecký. Také deník Gazeta Wyborcza si v článku pojmenovaném "Zázrak nad Tatrami" všímá, že Šefčovičova snaha stavět se do role obhájce konzervativních hodnot mu nevyšla. V této souvislosti připomíná, že nebyl schopen odříkat celé Desatero.
Čaputová se po přesvědčivém vítězství v prvním kole prezidentských voleb vzdala postu místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko. V jedné z prvních reakcí uvedla, že jako prezidentka přijde o část soukromí. "To, na čem mi velmi záleží a co si nepochybně chci pohlídat, je, že v první řadě jsem mámou a tou chci zůstat," řekla Čaputová, která je rozvedená, vychovává dvě dcery a má přítele.
Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Nynějšímu prezidentovi Kiskovi pětileté funkční období skončí v polovině června.
Žena v čele Slovenska? Pro úspěch dělám maximum, říká nová favoritka voleb
Žena v čele Slovenska? Pro úspěch dělám maximum, říká nová favoritka voleb
Žena v čele Slovenska! Vítězkou prezidentských voleb se stala Zuzana Čaputová
Čaputová je další novou tváří s jasnými vizemi. Jiný styl politiky nabídla voličům v celoslovenském měřítku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist