Celosvětově roste spotřeba pitné vody. V současné době asi 7,7 miliardy lidí spotřebuje stále více vody. Poptávka po vodě roste v průměru o jedno procento ročně už od osmdesátých let, bohužel se lidem stále nepodařilo zajistit rovnocenný přístup k vodě i v oblastech, kde je jí nedostatek. Francouzský deník Le Monde shrnul závěry studie OSN z 19. března. Organizace studii nazvanou Nenechat nikoho stranou vydala u příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března.

Zásoby vody se rozhodně nezvětšují. Nejvíc vodu znečišťují lidé. Problém je, že v současné době už je znečištěná i celá řada podzemní vody, některá navíc neobnovitelně.

Již v minulosti existovaly plány na obnovu a některé se podařilo naplnit. Například se mezi lety 2000 a 2015 podařilo zajistit kanalizaci více než miliardě lidí. Nicméně 844 milionů lidí nemá přístup k žádnému zdroji nezávadné pitné vody, tedy ke zdroji, který je vzdálený 30 minut pěšky tam i zpět a který je chráněný před zvěří.

Navíc je voda vzácná a její cena přemrštěná

Ze studie vyplývá, že tři lidé z deseti si nemohou natočit doma vodu, aniž by se strachovali o zdraví. Navíc je pro ně voda obvykle vzácná a nepoměrně drahá. Výzkumníci se shodli, že až ve třech čtvrtinách případů připadá starost o vodu na ženy. Ty mají potom spoustu práce vůbec obstarat nějakou vodu, ať už třeba z vrtu, nasbíranou po dešti nebo draze zaplacenou.

"Lidé, kteří si musí kupovat vodu v barelech nebo si ji nechat dovážet kamionem, za ni mohou zaplatit až desetkrát více než ti, kteří ji mají běžně k dostání," potvrdil Richard Connor, autor zprávy. Také upozornil, že se peníze nedostávají k těm, kteří je nejvíc potřebují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.