Slovensko se dva dny před prezidentskou volbou dozvědělo, že vyšetřovatelé už vědí, kdo nechal vloni v únoru zavraždit investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Prokurátor sdělil minulý týden ve čtvrtek veřejnosti na tiskové konferenci, že jeho útvar obvinil z objednávky vraždy Mariána Kočnera, podnikatele, k jehož jménu slovenská média dříve přidávala přívlastek "kontroverzní" a dnes už o něm píší jako o "mafiánovi, který měl léta politické krytí".
O tom, že z objednání a zaplacení nájemné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, jejíž přítomnost v domě vraha překvapila, je podezřelý Kočner, spekulovala slovenská média už od podzimu. Tehdy policisté zatkli trojici lidí, kteří se na vraždě podíleli: zadluženého podnikatele Zoltána Andruskóa, jenž za odpuštění dluhu 20 tisíc eur a další odměnu ve výši 50 tisíc eur údajně slíbil vraždu zařídit, Tomáše Szabóa, bývalého policistu, který v domě snoubenců ve Veľké Mači dva mladé lidi zastřelil, a jeho bratrance Miroslava Marčeka, jenž Szabóa přivezl do Veľké Mače a po vraždě ho z ní zase odvezl.
HLAVNÍ TÉMA:
Digitální obři těží naše soukromí.
Vědí o nás téměř vše. Tady jsou nápady, jak tomu čelit.
HLAVNÍ KOMENTÁŘ:
Klausova mobilizace II. Spor uvnitř ODS není důležitý jen pro podobu české pravice.
HLAVNÍ AGENDA:
Čeští občané ve službě FSB. Jak fungovala ruská zpravodajská síť v Praze.
O KOM SE MLUVÍ:
Nemáme planetu B. Čeští středoškoláci se poprvé přidali ke globální sérii stávek za klima.
KONTEXT:
Pletichy Jaroslava Faltýnka. Místopředseda ANO se sám pověřil. Policejní otázka zní k čemu.
KONTEXT:
Reportáž: Odešli a nevrátí se. Zpráva z Moldavska, vylidňující se země.
ROZHOVOR:
Trump je pro NATO prospěšný. Se zástupkyní generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller o udržení vlády práva, rozšíření NATO o Ukrajinu a Gruzii a o tom, že ví o zbraních více než leckerý muž
KULTURA:
Vidíš mě? Britský esejista Nicholas Mirzoeff ukazuje, jak vizuální kultura souvisí se společenskými a politickými změnami světa.
CIVILIZACE:
Občan rukojmím státu. Stoletý příběh české měny připomíná, kolikrát se úspory lidí rozplynuly jako pára nad hrncem.
Před vraždou spolu podle policie byli sedmkrát obhlédnout místo činu. Od nich pak vedla cesta ke čtvrté obviněné z přípravy vraždy, bývalé překladatelce z Komárna Aleně Zsuzsové, která byla podle slovenských médií Kočnerovou milenkou.
Andruskó se rozhodl s policisty spolupracovat a jako hlavního objednatele smrti Jána Kuciaka označil Kočnera. Prokurátor minulý týden na tiskové konferenci ubezpečil veřejnost, že důkazy proti Kočnerovi nespočívají pouze v jedné svědecké výpovědi, to že by sami prokurátoři považovali za málo – nezpochybnitelných důkazů mají údajně v ruce víc.
Marián Kočner si zprávu o svém obvinění převzal ve vazební věznici: od loňského června v ní čeká na rozsudek kvůli vyšetřování podvodu s falešnými směnkami. Policistům se dostaly do rukou motáky, přes něž se od června snažil z vazby působit na vlivné lidi, aby mu z ní pomohli, některé vzkazy mířily do vládní strany Smer. "Chci vědět, proč selhal Mamojka. RF to měl vyřídit," psal na jednom z nich. Mojmír Mamojka je bývalý poslanec Smeru a nyní ústavní soudce, kterého do funkce navrhl někdejší premiér Robert Fico (na motáku RF). Kočnera rozčílilo, že Mamojka zamítl jeho stížnost na uvalení vazby. V den tiskové konference minulý týden vyšlo najevo, že prokurátoři operují i s textovou zprávou, kterou Kočner měsíc před vraždou poslal svému známému, šéfovi finanční skupiny Penta Jaroslavu Haščákovi. "Jinak, pracuju na odj.bání čur..a," stálo v ní – v tu dobu už byla podle svědka vražda objednána.
Ján Kuciak napsal o Kočnerovi a jeho podezřelých obchodech spoustu textů, všímal si v nich i toho, že policie a prokuratura podezření proti Kočnerovi pravidelně házejí pod stůl. "Důvodem vraždy byla novinářská činnost poškozeného," sdělil na tiskové konferenci prokurátor. Zároveň sdělil, že společný tým slovenských a italských policistů, který po vraždě vznikl – s podezřením, že za vraždou může stát italská mafie na Slovensku, která měla vazby na Ficův Smer –, bude rozpuštěn, protože italská linka se nepotvrdila. Prokuratura zkoumá i předešlou letitou netečnost policie k podezřelým Kočnerovým obchodům; tento laxní přístup – s podezřením, že ho vyvolala politická objednávka – už stál po Kuciakově zavraždění funkci předešlého policejního prezidenta Tibora Gašpara.
Po vraždě ve Veľké Mači se Slovensko začalo otřásat v základech, lidé plnili náměstí a výsledkem tlaku byl i odchod Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z funkce ministra vnitra (oba Smer). Informace o obvinění objednatele Kuciakova konce – muže s vazbami na Smer – těsně před prezidentskými volbami vyvolala vlnu dohadů, v co může situace vyústit: jestli uklidní voliče Smeru, že i za vlády jejich strany se podařilo politicky citlivou věc vyšetřit, takže asi nebude tak zle, nebo naopak lidem připomene, v jak bezprávném státu pod vládou Smeru roky žili. Výsledky prvního kola voleb, do nichž vstupovala jako favoritka občanská kandidátka Zuzana Čaputová a na druhém místě eurokomisař Maroš Šefčovič za Smer, v závěsu s proruským dezinformátorem Štefanem Harabinem, nebyly v době uzávěrky Respektu známy.
Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně vyvolala protesty srovnatelné se sametovou revolucí. Slovenská společnost je činem dodnes šokovaná
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist