První kolo slovenských prezidentských voleb jasně vyhrála právnička Zuzana Čaputová. V druhém kole hlasování se 30. března střetne s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Vyplývá to z předběžných výsledků oznámených statistickým úřadem po sečtení hlasů ze všech okrsků. Čaputová získala v sobotních volbách 40,57 procenta hlasů, Šefčoviče podpořilo 18,66 procenta voličů. Volební účast dosáhla podle upřesněných údajů 48,74 procenta. Nepotvrdily se tak odhady, které předpovídaly, že by mohla vystoupat až k 60 procentům. Výsledky voleb v neděli po poledni potvrdila slovenská státní volební komise. Novinářům to řekl šéf volební komise Eduard Bárány.
Třetí místo obsadil soudce Nejvyššího soudu Štefan Harabin s 14,3 procenta a čtvrté s 10,4 procenta šéf krajně pravicové strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Na páté příčce je bývalý předseda parlamentu František Mikloško s 5,7 procenta a na šesté šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár s 3,1 procenta hlasů.
K výhře v prvním kole už Zuzaně Čaputové pogratuloval současný prezident Andrej Kiska. "Ukázalo se, jakou chceme zemi - slušnou a spravedlivou. Zuzana Čaputová je přesně ta osoba, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize," napsal Kiska na Facebooku.
Asi hodinu po půlnoci předstoupila Čaputová před média se závěrečným projevem. Poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola voleb a zopakovala, že je ráda, že se jejím protikandidátem stane člověk, který nepředstavuje extrémní názory. "Jsem ráda, že nebudeme muset, on ani já, čelit extrému," řekla.
Šefčovič, který skončil za Čaputovou s výrazným odstupem, ve svém projevu zdůraznil, že v druhém kole mají oba kandidáti stejné šance. "Ráno, po sečtení všech hlasů, začínáme zase od začátku," řekl. Prohlásil také, že následující dny ukážou, že jsou on a jeho soupeřka velmi odlišní.
Soudce Harabin vypadal podle deníku SME lehce překvapený, když se dozvěděl, že si připisuje pouhých 14 procent hlasů. Prohru si ale ani po sečtení poloviny odevzdaných hlasů nepřipouštěl. Vyjádřil přitom přesvědčení, že ho podpoří hlavně východní Slovensko a okolí Nitry.
Lidé chtějí změnu, reaguje Čaputová na výsledky prvního kola prezidentských voleb
Incident v Medzanech protáhl hlasování
Sobotní hlasování narušil incident v Medzanech nedaleko Prešova. Opilý muž, který je také zastupitelem této obce, odcizil volební urnu a hlasovací archy vysypal na ulici. Policisté ho zadrželi. Volby v obci byly na více než hodinu přerušeny a o tuto dobu se tam hlasování prodloužilo. Podle webu listu SME urnu sebral člen strany Olano (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) a poslanec Anton Vaňo.
V Malackách na západě země úřady oproti oficiálnímu termínu 22:00 SEČ závěr hlasování odložily zhruba o půl hodiny kvůli tomu, že volební místnost nebyla ráno otevřena včas.
Podle listu SME v obci Jablonica na západě země chtěl volit slovenského prezidenta místní obyvatel, který má ale české občanství. Volební komise mu to neumožnila.
Desítky tisíc Slováků, kteří žijí v zahraničí, se prezidentských voleb mohli účastnit pouze ve vlasti. Korespondenční volbu ani hlasování na svých ambasádách Slovensko při volbách prezidenta neumožňuje.
Podle slovenského ministerstva vnitra jen jedna obec oznámila využití možnosti otevřít volební místnost dříve než v 7:00 SEČ.
Prezidentské volby poznamenala brzy ráno tragédie. Předseda komise v obci Janice půl hodiny před otevřením volebních místností zemřel. "K této tragické události došlo v 6:30. Předseda komise nezemřel ve volební místnosti, ale v kanceláři obecního úřadu," řekla slovenské agentuře TASR starostka obce Marta Martinovicsová.
Liberalismus proti tradici
Kiska podpořil kandidaturu místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputové, které vyslovila podporu i část opozice. Hlavou slovenského státu se dosud nikdy nestala žena.
Po sečtení všech hlasů odpověděla Čaputová na otázku, jaký je rozdíl mezi ní a Šefčovičem. Jde prý především o to, jak se dívají na současný stav společnosti. "K této nabídce jsem přistoupila s určitým názorem na současný stav na Slovensku. Obsahuje příklady kauz a příběhů, z nichž některé souvisí se stranou Směr. Co považuji za důležité, je kritický pohled na aktuální situaci na Slovensku a vyvozování zodpovědnosti," podotkla.
Čaputová již dříve prohlásila, že výsledky voleb odrážejí volání lidí po změně v reakci na loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. Vražda Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, z níž policie obvinila pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, před rokem vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989.
Shromáždění se proměnila v mítinky proti tehdejší vládě premiéra Roberta Fica, který v zájmu řešení politické krize rezignoval na funkci premiéra. Ficova strana Směr - sociální demokracie v prezidentských volbách podporuje eurokomisaře Šefčoviče.
"Určitě nechci bojovat proti zlu, jak je prezentované protistranou. Nechci dělit lidi na dobré a zlé, slušné a neslušné. Chci být prezidentem všech lidí na Slovensku," uvedl Ševčovič v reakci na výsledky voleb.
Čaputová na to opáčila, že pod zlem má na mysli negativní společenské jevy, jako je korupce, zneužívání moci a nevyvozování odpovědnosti, nikoli nějakého člověka či skupinu obyvatel.
Šefčovič ve svém projevu rovněž připomněl, že má velké politické zkušenosti. Ty naopak Čaputové chybí. Opět se také přihlásil ke křesťanským a tradičním hodnotám, které v kampani opakovaně zdůrazňoval v protikladu k liberálním postojům Čaputové. Právnička kupříkladu podporuje možnost adopce dětí homosexuálními páry, ačkoli katolické Slovensko dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví.
Od zavedení přímé volby hlavy slovenského státu v roce 1999 se zatím nepodařilo zvolit prezidenta už v prvním kole. Současný prezident Kiska se o znovuzvolení neucházel a pětiletý mandát mu skončí v polovině června. Podle volební komise by už v prvním kole byl zvolen prezidentem nejúspěšnější kandidát jen v případě, že by získal více než polovinu hlasů z celkového počtu registrovaných voličů. To se i s ohledem na volební účast neočekávalo.
Čaputová míří k vítězství. Jaká je role žen v politice ve visegrádské čtyřce?
Konkurenti z tradičního světa mužů: Eurokomisař Šefčovič i Ficův exministr Harabin útočí na Čaputovou přes Kisku
Čaputová míří k vítězství. Jaká je role žen v politice ve visegrádské čtyřce?
Lidé chtějí změnu, reaguje Čaputová na výsledky prvního kola prezidentských voleb
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist