Australského kardinála George Pella ve středu poslal australský soud na šest let do vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru. Skutků se podle soudu dopustil v 90. letech v katedrále svatého Patrika v Melbourne. Sedmasemdesátiletý Pell, který byl donedávna jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání. Obvinění odmítá a proti rozsudku se odvolal.

Pellovi advokáti argumentují tím, že verdikt vychází pouze z výpovědi jedné oběti. Druhý muž, který byl podle obžaloby obětí kardinálova zneužívání, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem.

Odvoláním se soud začne zabývat 5. června, informovala BBC. Vatikán už dříve uvedl, že verdikt nebude komentovat, dokud neskončí odvolací proces.

"Podle mého názoru se vaše chování vyznačovalo šokující arogancí," prohlásil předsedající soudce australského státu Victoria Peter Kidd při více než hodinovém čtení rozsudku. Z verdiktu mimo jiné vyplývá, že Pell má ve vězení, kam nastoupil minulý měsíc, zůstat nejméně tři roky a osm měsíců, než bude moci požádat o podmínečné propuštění.

Pellovi hrozilo až 50 let vězení. Soudce Kidd se pro nižší trest rozhodl mimo jiné proto, že obžalovaný vedl "jinak bezúhonný život". Kidd rovněž uvedl, že věří, že tato skutečnost a Pellův věk představují nulové riziko opakování trestné činnosti. Kidd zdůraznil, že kardinál byl odsouzen za skutky, z nichž byl usvědčen, a ne za hříchy katolické církve.

Soudce ale také řekl, že Pell zneužil svou moc a neprojevil lítost. Kardinál u soudu nedával najevo žádné emoce. Když soudce četl rozsudek, stál tiše s rukama za zády.

Pell byl uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 12 a 13 let. Nyní 34letý muž, který je jednou z obětí, soudu popsal, že Pell se v roce 1996 před ním a před druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Muž, který byl Pellem zneužit, verdikt přivítal, vyjádřil ale i neklid z toho, že rozsudek není konečný. "Vše je zastíněno nadcházejícím odvolacím procesem, do té doby nebudu klidný," citoval muže jeho právní zástupce. Otec druhé oběti uvedl, že je rozsudkem zklamaný, ale je rád, že Pell je ve vězení.

Pellův osud v rámci církve má nyní v rukou Kongregace pro nauku víry, vatikánská instituce dohlížející na dodržování katolické víry a mravů. Ta zahájila minulý měsíc vyšetřování, které může vést k propuštění Pella ze stavu duchovních. Pell by se tak stal nejvyšším duchovním a druhým kardinálem propuštěným z duchovenstva za téměř sto let. Minulý měsíc papež propustil ze stavu duchovních Američana Theodora McCarricka, obviněného rovněž ze sexuálního zneužití, který už loni rezignoval na post kardinála.

Související