Kniha osmapadesátiletého Švýcara Daniela Pitteta o zneužívání dětí ze strany katolických kněží by pravděpodobně neměla tak velký ohlas, kdyby nebylo jedné osoby - autora předmluvy. Tím se stala sama hlava římskokatolické církve, papež František.

Ve svém textu, umístěném na začátku knihy, František otevřeně kritizuje sexuální zločiny katolických kněží.

Autora knihy, který byl v dětství taky sexuálně zneužit katolickým knězem, zároveň chválí za jeho mimořádnou osobní odvahu. A hluboce se omlouvá všem dětem, kterým vinou znásilňování vznikly psychické poruchy.

Je to nepřijatelné

Vatikán tímto krokem nepřímo odpovídá na množící se kritiku, že proti sexuálnímu násilí páchanému katolickými kněžími na dětech nepostupuje dostatečně důrazně. Marie Collinsová, Irka, kterou v dětství kněží také zneužili, už dříve řekla deníku The Guardian, že "míra spolupráce Vatikánu je ostudná".

"Zasáhneme proti kněžím, kteří zradili své povolání těmi nejpřísnějšími opatřeními. Platí to i pro duchovní a kardinály, kteří tyto kněze kryli," napsal nyní papež František v předmluvě. Případů sexuálního zneužívání v katolické církvi se v posledních letech objevila řada. 

Ty nejzávažnější se objevily v katolickém Irsku, USA a také v Austrálii, kde čelí obvinění z krytí zneužívání dětí kněžími dosavadní blízký Františkův spolupracovník kardinál George Pell. 

Nejen potrestat, ale taky uzavřít 

O případu pedofilie mezi katolickými kněžími v americkém Bostonu dokonce vznikl Oscarový snímek Spotlight. Popisuje práci bostonských novinářů, kteří odkryli systematické "uklízení" problematických duchovních po celých USA a neochotu církve je jakkoli potrestat. 

Podle švýcarského autora nové knihy s předmluvou papeže Františka nejde jen o přiznání viny pachatelů a případné odškodnění. Ale taky o šanci dosáhnout následného smíření a odpuštění. 

Sám po zveřejnění svého případu našel cestu ven z psychických potíží. A faráři, který ho víc než čtyři roky pravidelně znásilňoval, odpustil. "Odpuštění nevyléčí rány a nesmyje utrpení. Mně ale odpuštění pomohlo zničit pouta, která mě k němu připoutávala a bránila mi v životu," píše Pittet ve své nové knize.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist