Britská zpravodajská společnost BBC zvažuje, že po brexitu založí v Bruselu svou novou základnu v Evropské unii, aby mohla dále vysílat v kontinentální Evropě. Informoval o tom v pátek list The Guardian s odvoláním na belgického premiéra Charlese Michela, který tuto možnost probíral na Světovém ekonomickém fóru v Davosu s generálním ředitelem BBC Tonym Hallem.

"Belgie často figuruje na nejužším seznamu společností, které chtějí po brexitu zakotvit v Evropské unii," řekl Michel v Davosu. Podle listu The Guardian přemýšlí BBC ještě o Nizozemsku a Irsku.

Bude-li chtít BBC po odchodu Británie z EU vysílat dále v unijních zemích své mezinárodní programy – například BBC World, BBC Entertainment, BBC First či BBC Earth –, bude potřebovat licenci udělenou v unii.

Britská premiérka Theresa Mayová se ve snaze tomuto problému vyhnout pokusila audiovizuální průmysl zahrnout do dohody s EU o volném obchodu, ale nepodařilo se jí to. Proti zařazení audiovizuálního průmyslu do dohody se razantně staví například Francie.

Chce-li tedy BBC po brexitu vysílat v celé unii, musí do některého z členských států přemístit své ústředí, nezanedbatelnou část zaměstnanců daného kanálu, anebo zařízení pro přenos signálu. Jinak licenci nezíská, napsal list The Guardian.

Licenci pro vysílání v celé EU vydanou britským úřadem pro regulaci médií Ofcom nyní používá přes 500 celoevropských kanálů. Mezinárodní mediální společnosti v Británii každoročně utratí kolem jedné miliardy liber (29,7 miliardy korun), po brexitu ale licence pozbudou patrně na platnosti, protože Británie opustí jednotný evropský trh.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist