Čína vyzvala státní firmy, aby jejich zaměstnanci nejezdili na služební cesty do USA a jejich spojeneckých zemí. V případě, že již budou muset vycestovat, mají věnovat zvýšenou pozornost svým komunikačním zařízením. Opatření reaguje na roztržku s Kanadou vyvolanou prosincovým zatčením finanční ředitelky firmy Huawei i snahu Spojených států soudně postihovat čínské krádeže obchodních tajemství. S odkazem na sdělení lidí obeznámených s případem to v úterý uvedla agentura Bloomberg.

Administrativní komise pro státem vlastněné podniky (SASAC), která je regulatorním orgánem dohlížejícím na zhruba 100 vládních podniků, vydala v uplynulých týdnech varování některým firmám, aby si jejich zaměstnanci na zahraniční cesty brali pouze zabezpečené firemní laptopy. Podle nejmenovaných zdrojů agentury se opatření týká také všech států sdružených v uskupení "Pěti očí" (svaz zpravodajských služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA).

Nařízení rovněž požaduje, aby firmy zkontrolovaly zaměstnancům, jaká data na služební cestu povezou, a aby je ukládaly pouze na zabezpečených USB flash discích. SASAC neupřesnila, jak dlouho tato pravidla zůstanou v platnosti.

Čínští i američtí vrcholoví manažeři si při svých zahraničních cestách údajně dávají větší pozor poté, co byla na základě americké žádosti v prosinci v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele telekomunikační společnosti Huawei Meng Wan-čou. Čína následně na svém území zadržela až 13 kanadských občanů. Americká justice také v poslední době vystupňovala snahu o zadržení a odsouzení čelných představitelů čínských společností, které údajně kradou technologie. Toto snažení již vyústilo v několik soudních případů. Čínský výrobce čipů Fujian Jinhua Integrated Circuit a jeho tchajwanská partnerská společnost United Microelectronics byly prvními takovými obviněnými firmami. Společnosti tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustily, a rovněž Čína opakovaně odmítla obvinění z krádeže obchodních tajemství.

Meng Wan-čou byla obviněna z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Jakoukoliv vinu popírá. Administrativa prezidenta Trumpa se mimo to snaží nevpustit čínské telekomunikační firmy k chystané stavbě 5G sítí.

Napětí mezi Pekingem a Ottawou se zvýšilo také, poté co čínský soud odsoudil k trestu smrti kanadského muže za pašování drog. Tento krok přiměl Kanadu vydat výstrahu před cestami do Číny, podle níž mají kanadští občané "dbát v Číně velké opatrnosti kvůli nebezpečí účelového uplatňování místních zákonů".

Čína v reakci na to vydala varování před cestami do Kanady a vybídla občany "k důkladnému zvážení rizik spojených s cestou" po "účelovém" zadržení čínského občana kanadskými bezpečnostními složkami na základě požadavku třetí země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist