Kvůli stávkám bezpečnostního personálu v úterý osm německých letišť zrušilo dohromady přes tisíc letů. Protest, který se uskutečnil i ve Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku nebo Mnichově, měl dopady na letecká spojení na území celé spolkové republiky. Výstražnou stávku pocítilo přes 200 000 cestujících, odpadlo kvůli ní také několik spojů s Prahou.

Jen letiště ve Frankfurtu, kterým jako nejfrekventovanějším v Německu projde kolem 135 000 cestujících denně, počítá se zrušením 570 odletů a příletů z 1200 plánovaných. Podle internetových stránek frankfurtského letiště odpadne nejméně sedm startů a přistání letadel spojujících Frankfurt s Prahou, pražské letiště zatím hovoří pouze o pěti zrušených letech.

Více než polovinu odletů a příletů - celkem 202 - zrušilo také letiště ve druhém nejlidnatějším německém městě Hamburku, v bavorské metropoli Mnichově jich odpadlo kolem 110. V Brémách a Hannoveru se dohromady neuskutečnilo téměř 70 plánovaných letů, v Lipsku/Halle a Drážďanech dalších 55. Stávkuje se také v Erfurtu. Nepřímo má ale rozsáhlý protest dopady i na řadu dalších německých letišť, včetně těch berlínských.

Už v minulém týdnu kvůli stávce bezpečnostního personálu zrušila letiště v Berlíně, Kolíně nad Rýnem/Bonnu, Stuttgartu a Düsseldorfu dohromady více než 670 letů.

Stávky mají být podle odborového svazu Verdi jasným signálem pro zaměstnavatele, aby poskytli lepší nabídku zhruba 23 000 bezpečnostních pracovníků na německých letištích. Odbory požadují zvýšení hodinové mzdy na 20 eur (511 korun). Zatím přitom někteří ze zaměstnanců v tomto sektoru berou jen 12,90 eur (329 korun) na hodinu. Příští vyjednávací kolo se má uskutečnit 23. ledna.

"Letecká doprava je značně narušena," řekl k úterním protestům Benjamin Roscher z odborového svazu Verdi. "Doufáme, že zaměstnavatel konečně přistoupí na naše požadavky," dodal.