Čínská telekomunikační společnost Huawei propustila svého zaměstnance, který byl kvůli podezření ze špionáže zadržen v Polsku. Jeho údajné činy podle sobotního prohlášení firmy "nemají se společností Huawei nic společného", incident ale poškozuje pověst firmy ve světě.
Polská civilní kontrarozvědka (ABW) v pátek zadržela bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a zaměstnance Huawei pracujícího v Polsku Wang Wej-ťinga. Obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v Polsku hrozí až deset let vězení. Ke špionáži se ani jeden ze zadržených nepřiznal.
Huawei už dříve předstihl švédskou firmu Ericsson a stal se největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. V západních zemích čelí nyní firma obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.
Příslušníci ABW v pátek prohledali kancelář Huaweie. V předchozích dnech si dokumenty, které jim mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým, odnesli z Úřadu pro elektronickou komunikaci a z telekomunikační firmy Orange, kde dosud pracoval zadržený Polák Piotr D., odborník na kybernetickou bezpečnost. Firma Orange tuto informaci potvrdila.
Firma podle agentury Reuters uvedla, že "situaci prošetřuje" a že se k ní zatím nebude vyjadřovat. V prohlášení ujistila, že dodržuje zákony země, v níž působí, a že to samé vyžaduje od svých zaměstnanců.
Podle serveru Gazeta.pl může být zatčení Piotra D. a Wej-ťinga W. spojeno s rozšířením a modernizací "sítě vládní komunikace - SLR", což je systém tajné komunikace mezi nejdůležitějšími osobami polského státu. Piotr D. měl v čase, kdy působil v ABW, na starosti jeho modernizaci. V kontrarozvědce pracoval do roku 2011. Odejít musel v souvislosti s korupční aférou kolem vládních tendrů na informační technologie. Nikdy však nebyl z ničeho obviněn.
Něco k případu zadržení pracovníka Huawei v Polsku: s druhým zatčeným, Polákem z tajné služby, se znal od 2011, tvrdí @Piotr_Maciazek Už tehdy Huawei nabídl polské vládě testovat zdarma zařízení pro šifrované videohovory. @Hospodarky @Aktualneczhttps://t.co/vNJ7MbihFO
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 11. ledna 2019
Kvůli zadržení Číňana, který podle TVP působil na pozici ředitele prodeje firmy Huawei, na polské ministerstvo zahraničí přišel zástupce čínského velvyslance. Žádal, aby zástupci ambasády mohli čínskému občanovi poskytnout pomoc. Podle agentury AFP navíc už Čína oficiálně vyjádřila své znepokojení nad zatčením vlastního občana.
#BREAKING: China 'highly concerned' over businessman's arrest in Poland pic.twitter.com/lKnSjfvDry
— AFP news agency (@AFP) 11. ledna 2019
Čínské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters zároveň vyzvalo Polsko, aby jejímu občanovi zajistilo zákonná práva a řešilo tento případ "spravedlivě" a v souladu se zákonem.
Wej-ťing W. vystudoval na Pekingské univerzitě zahraničních studií, odkud prý pochází řada vysoce postavených činitelů čínské diplomacie i tajných služeb. Oficiálně byl jeho hlavním úkolem v Polsku prodej výrobků Huaweie veřejnému sektoru.
Tento absolvent polonistiky od roku 2006 pracoval na čínském generálním konzulátu v Gdaňsku. U Huaweie nastoupil v roce 2011 a znovu odjel do Polska. Tam prý také vystupoval pod jménem Stanislaw.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist