Indonéský vulkán Anak Krakatoa, z něhož se po nedávné erupci velká část zřítila, a způsobila tak ničivou přívalovou vlnu, přišel během posledního týdne o dvě třetiny výšky a objemu. Zjistili to vědci při průzkumu satelitních snímků, napsal zpravodajský server BBC.
Většina z chybějící masy se podle nich sesula najednou, což vysvětluje vznik ničivé – až pětimetrové – vlny tsunami. Indonéská agentura pro katastrofy potvrdila přes 400 obětí na životech, 20 lidí se stále pohřešuje a více než 40 tisíc dalších bylo nuceno opustit své domovy.
Vědci ze střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG studovali radarové snímky ze satelitů EU Sentinel-1, německého TerraSAR-X i japonského ALOS-2. Radar má tu výhodu, že je schopen vidět zemi ve dne i v noci a je schopen proniknout mrakem.
Zjistili, že to, co bylo kdysi 340 metrů vysokým sopečným kuželem, má nyní jen 110 metrů. Nicméně kolik hmoty sopka ztratila 22. prosince a kolik v následujících dnech, není známo. Více se vědci dozvědí, až budou moci vulkán prohlédnout, což zatím z bezpečnostního hlediska není možné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist