V argentinském hlavním městě v pátek začal dvoudenní summit zemí skupiny G20, který provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Policie v Buenos Aires našla osm amatérských bomb ukrytých v autě. 

Ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová potvrdila nález bomb, ale řekla také, že přesto očekává, že se dnešek obejde bez násilí. Bomby domácí výroby byly ve spáleném voze taxi na místě vzdáleném téměř deset kilometrů od dějiště summitu.

V centru města se také sešlo k demonstraci několik tisíc lidí. Demonstranti se však nedostali do blízkosti dějiště summitu, od nějž jsou asi deset kilometrů. Mnozí přišli s transparenty s hesly G20, odejdi nebo Trumpe, jdi pryč.

Mezi účastníky nejsou jen Argentinci, ale i občasné jiných latinskoamerických zemí a lidé z Francie, Německa a Itálie. Akci zorganizovali zástupci místní levice a odborů. Účastníci tvrdí, že na summitu G20 nejde o problémy většiny lidí. Z televizních záběrů bylo patrné, že lidé pochodovali ulicí v klidu a postupovali pomalým tempem.

Agentury situaci srovnávají s loňským summitem G20, který se konal v Hamburku a který doprovázely bouřlivé protesty a také násilnosti. Z toho důvodu Argentina vyčlenila na summit přes 20 tisíc policistů a tři tisíce vojáků.

Zahájení dvoudenní vrcholné schůzky se konalo za přítomnosti pouze 19 členů, protože německá kancléřka Angela Merkelová kvůli čtvrtečním potížím vládního letadla dorazila na summit s přibližně 12hodinovým zpožděním až v pátek večer běžným komerčním spojem.

Summit je označován za nejnapjatější v historii skupiny G20, která se začala scházet v roce 2008. Tradiční ekonomická, ekologická a obchodní témata zastiňují současné žhavé události, jednak situace kolem Ukrajiny, jednak vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Proto se pozornost zaměřuje nejen na hlavní světové hráče, jako je Trump, prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching, ale i na saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Na společné fotografii stál na samém okraji skupiny, někteří politici, jako Putin i Trump ho pozdravili, ale osobně se setkal jenom s nemnohými - s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem nebo s indickým premiérem Naréndrou Módím. Macron ho důrazně žádal o vyšetření Chášukdžího vraždy. Panuje podezření, že o ní bin Salmán předem věděl. Sejít se s ním má také britská premiérka Theresa Mayová, která předem řekla, že bude požadovat důkladně vyšetření vraždy.

Plenární zasedání začne v sobotu ve 14:00 SEČ. Následující uzavřené jednání má skončit po 18:00 a v 18:45 by měl vystoupit argentinský prezident Mauricio Macri na tiskové konferenci a seznámit se závěry summitu.

Ohlášeno je několik bilaterálních setkání. Nejvíce pozornosti zřejmě přiláká jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Očekává se, zda budou schopni najít řešení, které by ukončilo škodlivou obchodní válku mezi oběma ekonomikami.

Z dalších setkání se německá kancléřka Angela Merkelová setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a také s Trumpem. Naplánováno je ještě jednání Putina se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem a britské premiérky Theresy Mayové s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Samotnému summitu předcházel podpis nové třístranné obchodní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou, který nahradí původní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Jeden ze signatářů, americký prezident Donald Trump, dohodu označil za vítězství pro ekonomiku USA, kanadský premiér Justin Trudeau optimismem nehýřil. Za Mexiko dokument podpisoval končící prezident Enrique Peña Nieto, jehož mandát v sobotu skončí.

Trump s Putinem se na summitu nesejdou

Americký prezident Donald Trump zrušil dohodnutou schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na summitu G20. Podle mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové je to kvůli vnitřním americkým záležitostem. Trump ale před odletem do Argentiny na twitteru oznámil, že do vyřešení rusko-ukrajinského incidentu u Kerčského průlivu je v zájmu všech stran rokování zrušit. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ocenil Trumpovo rozhodnutí jako krok velkého státníka.

Po Trumpově vypovězení schůzky s Putinem se v ruských médiích objevily zprávy, že prezidenti v argentinském hlavním městě alespoň "vstoje" krátce pobesedují. Nejmenovaný činitel Bílého domu ale i takovou variantu popřel. "Žádná jednání vstoje nejsou plánována," řekl novinářům.

Ruští novináři spekulovali, že během summitu, který potrvá do neděle, se Trump s Putinem nutně při nějaké příležitosti v kuloárech potkají. Při pátečním společném fotografování státníků se podle agentury TASS nesetkali a nepotřásli si ani rukou. Během navazujícího pracovního zasedání zřejmě Putin v kontaktu s šéfem Bílého domu také bezprostředně nebude. Putinovými sousedy mají být saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán a jihokorejský prezident Mun Če-in.

Mluvčí Zacharovová si položila otázku, zda "je právě provokace Ukrajiny v Kerčském průlivu skutečným důvodem ke zrušení (schůzky s Putinem)? Veřejně zaznělo právě takové vysvětlení, vzali jsme to na vědomí," pokračovala Zacharovová. "Odpovídá to skutečnosti? Zdá se mi, že odpovědi je nutno hledat ve vnitropolitické situaci v USA, která je hlavní při rozhodování," dodala podle agentury TASS.

Předseda zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Leonid Sluckij označil Trumpovo rozhodnutí za "twitterovou antidiplomacii" a "svérázný tah v politické reklamě". Trumpovo rozhodnutí podle Sluckého "plně zapadá do proudu protiruské politiky". Zákonodárce také usoudil, že právě zrušení schůzky obou prezidentů bylo nejspíše cílem "provokace v Kerčském průlivu, stejně jako úklid předvolebního bojiště ve prospěch prezidenta Porošenka (před březnovými prezidentskými volbami na Ukrajině)".

"Vzhledem k faktu, že lodě a námořníci nebyli vráceni z Ruska na Ukrajinu, jsem se rozhodl, že by bylo pro všechny zúčastněné strany nejlepší mé původně plánované setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v Argentině zrušit," napsal Trump na twitteru. Dodal, že jakmile se situace vyřeší, rád uspořádá s Putinem summit.

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem v neděli ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Kyjev reagoval vyhlášením válečného stavu v části Ukrajiny.