Evropská kosmická agentura (ESA) plánuje založit vesnici na Měsíci, první mise se uskuteční příští rok, řekl v rozhovoru pro HN šéf agentury Jan Wörner, který přijel do Prahy na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do ESA.

Do budování měsíční vesnice se podle něj mohou zapojit partneři z celého světa.

"Měsíc není národní teritorium, je veřejný, měli bychom k němu tedy směřovat s jinými než dobyvatelskými úmysly. Ne kvůli národní prestiži nebo abychom tam zapíchli vlajku. Je potřeba se globálně spojit. Sbíráme podpisy na podporu této myšlenky, už jich máme více než sedmdesát - od výzkumných institucí, společností, agentur nebo jednotlivců. Nikdo z Česka mezi nimi sice není, ale ve vedení neziskové organizace Moon Village Association, která shromažďuje informace o Měsíci pro veřejnost, sedí Jan Kolář z České kosmické kanceláře," uvedl inženýr a bývalý rektor Technické univerzity Darmstadt, který stojí v čele ESA čtvrtým rokem.

Myšlenku vybudování mezinárodní základny pro výzkum Měsíce a pobyty na něm Wörner představil poprvé před dvěma lety, teď se projekt na způsob stávající mezinárodní vesmírné stanice začíná probouzet k životu.

Jak daleko jste s plánem postavit měsíční vesnici?

Příští rok má firma Astrobotics dopravit na povrch Měsíce průzkumné vozítko, další společnost vyvíjí komunikační satelity, abychom mohli z Měsíce pohodlně komunikovat se Zemí. Dokonce Američané, kteří pořád mluví jen o Marsu, teď mění názor, i Elon Musk říká, že je Měsíc nyní lepší řešení. Protože letět na Mars a zpátky zabere okolo dvou let. Můžete si skutečně dovolit poslat tam člověka na dva roky bez jakékoli možnosti lékařské péče? Dostat se na Měsíc a zpět zabere zhruba týden, takže tam budete moct jezdit jako na prázdniny.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co budou na Měsíci dělat lidé?
  • Kolik českých firem, škol nebo výzkumných ústavů se podílí na kosmických projektech ESA a jak?
  • Jaké jsou další plány ESA?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se