Prezident Miloš Zeman v úterý v Šanghaji zahájil česko-čínské podnikatelské fórum. V úvodu setkání podnikatele vyzval, aby projevili odvahu, protože ji považuje za to nejdůležitější pro navazování obchodních kontraktů.
Zeman také vyjádřil přání, aby se vzájemná spolupráce Česka a Číny v budoucnosti co nejvíce rozvíjela.
Zeman přítomné podnikatele pozdravil v čínštině a řekl, že se v této zemi cítí jako přítel. "Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl dvě konkrétní čísla - český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 procent, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 procent," uvedl.
V Číně podle něj už zakořenily firmy Škoda Auto a Home Credit. "Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci v jiných oblastech, rád bych připomněl například civilní letectví, kde bude podepsána smlouva o dodávce letadel L-410 a účastnil jsem se i školení čínských pilotů v ČR," konstatoval.
Vyjádřil naději, že spolupráce se bude nadále rozvíjet. "Přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, protože odvaha je to nejdůležitější k navazování a uzavírání obchodních kontaktů," řekl Zeman. Čínským podnikatelům popřál, aby pro ně byl kontakt s jejich českými partnery užitečný.
Setkání podnikatelů doprovodil podpis několika memorand. Jedná se například o memorandum o porozumění mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji telekomunikačních sítí páté generace či memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a společností Citic Group, která prostřednictvím evropské odbočky postupně přebírá většinu čínských aktivit v Česku.
Další dohoda se týká leteckých radarů. "Už v září společnost Eldis z Pardubic vyhrála soutěž o dodávku 13 radarů pro čínská letiště," řekla ministryně průmyslu Marta Nováková.
Podepsaná dohoda by měla vést ke zprovoznění radarů, dodala.
Název dalšího memoranda hovoří o nákupu letadel Skyleader 600 mezi firmami Zall Jihlavan Airplanes a Zall Aircraft Manufacturing Wu-chan. "Mají společný podnik s čínským partnerem, je to jejich čínský investor," řekla Nováková. Hovoří se podle ní o stovce letadel, ale není zatím jisté, za jak dlouhou dobu. Naopak žádné memorandum se netýkalo L-410, o kterých mluvil Zeman. "Mluví se o 20 letadlech, ale pravděpodobně ta dohoda ještě nebyla připravena k podpisu," vysvětlila Nováková.
Podepsána byla i dohoda v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní, dohody podepisovaly i agentura CzechTourism a společnost zaměřující se na leteckou dopravu Kiwi.com.
Šéf vyhledávače a prodejce letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý podepsal v Šanghaji strategickou smlouvu s čínskou leteckou společností Spring Airlines. Budoucí spolupráce podniků by měla rozšířit působení i služby Kiwi.com v Číně, zejména v oblasti nabídky destinací. "Díky této smlouvě se Kiwi.com dostane k exkluzivním destinacím největšího soukromého čínského low-cost přepravce. Ty budeme moci nabízet jako spojení pro naše zákazníky z celého světa," uvedl Dlouhý.
Podnikatelské fórum je jedním z posledních bodů na třídenní cestě prezidenta Zemana do Číny. Po setkání s podnikateli měl Zeman na programu jednání a oběd s výkonným viceprimátorem Šanghaje, následně zamířil zpět do Prahy. V pondělí se Zeman zúčastnil zahájení čínského dovozního veletrhu a jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a přijal od něj další pozvání do Číny na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.
Na závěr své návštěvy Číny Zeman prohlásil, že má z cesty velmi dobrý pocit, protože obě země pokročily v konkrétních projektech ekonomické spolupráce.
"Jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem, už sedmé, proběhlo velmi dobře. V dubnu na pozvání pana prezidenta tady budu popáté a s ním se setkám poosmé," uvedl Zeman. "Vyznávám ekonomickou diplomacii a jsem rád, že se podařilo věci posunout dopředu v mnoha oblastech," dodal.
Prezident Zeman bývá kritizován, že při svém dialogu s Čínou opomíjí otázku lidských práv a nesetkává se se zástupci občanské společnosti, tak jak to činí někteří západní státníci. Na úterní tiskové konferenci ale prezident novinářům řekl, že při jedné ze svých minulých návštěv takovou schůzku absolvoval.
"Setkal jsem se dokonce s několika zástupci občanské společnosti, nikoli teď, protože na to nebyl čas, ale seděli jsme v takové příjemné restauraci v Pekingu, minule nebo předminule, to už si přesně nepamatuju. Tam byl jeden bloger, jeden autor - politolog, kterému vycházejí knihy, a diskutovali jsme o budoucnosti čínské společnosti," prohlásil Zeman.
Jako sféry, kde by se dala rozvinout další hospodářská spolupráce s Čínou, zmínil Zeman například zemědělství nebo kosmický výzkum. Příležitostí pro české stavební a železniční firmy bude dubnová konference o novodobé Hedvábné stezce, protože základem stezky je vysokorychlostní železnice, uvedl dále prezident.
Zeman novinářům řekl, že se během své návštěvy setkal kromě čínského prezidenta Sia také s několika dalšími vysokými světovými představiteli, kteří do Číny na veletrh přijeli, včetně ruského premiéra Dmitrije Medveděva a maďarského premiéra Viktora Orbána. "Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů," prohlásil český prezident. S Medveděvem pak Zeman mluvil o ekonomické situaci Ruska.
V souvislosti s veletrhem český prezident kritizoval bývalého ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO), který úřad vedl od prosince 2017 do června 2018. "Opomněl zařadit ČR mezi takzvané partnerské země na tomto veletrhu, a proto pracovníci naší ambasády měli určité problémy s umístěním expozice a podobně," prohlásil Zeman. "Ministr průmyslu a obchodu je tady od toho, aby zajišťoval příhodné podmínky mimo jiné i pro české expozice v zahraničí, a když to neudělá, je dobře, že už není ministr," dodal Zeman.
PPF dostane od čínské skupiny CITIC peníze na další rozvoj Home Creditu v Číně. Na oplátku jí poskytne své úvěrové know-how
Ministryně průmyslu a obchodu Nováková ocenila dovozní veletrh China International Import Expo (CIIE). Novinářům v Šanghaji řekla, že slibované uvolňování bariér pro dovoz do Číny všichni kvitují. V Číně podle ní mají šanci zaujmout i některé méně typické vývozní artikly, jako například právní či logistické služby.
Čínský prezident Si Ťin-pching v úvodu akce naznačil další otevírání trhu své země. "Konkrétní lhůty nezmínil, ale zcela otevřeně mluvil o tom, že bariéry se budou postupně odstraňovat. Bylo to ze všech stran velice pozitivně kvitováno," řekla novinářům v Šanghaji Nováková.
Veletrh považuje za přínosný. "Nevím o žádném jiném světovém veletrhu, který by organizovala nějaká země na import do své země. Je to poměrně unikátní a obrovská příležitost pro všechny menší země závislé na exportu, jako je Česká republika," uvedla. Do Číny s prezidentem vyrazili čtyři ministři a 60 podnikatelů, což je podle ní nejvíc ze všech zemí.
Nováková považuje za důležité, že se mohou v Číně představit některé produkty, které nejsou pro vývoz typické. "Jako například právní služby, služby související s logistikou, zabezpečením distribuce a podobně," uvedla. Šanci mají čeští exportéři především v čínských regionech, míní. Veletrh má podle ní jednou vadu, a to fakt, že se ho neúčastní Spojené státy.
Podnikatele přítomné v Šanghaji rozdělila Nováková na dvě skupiny. První už v Číně podnikají a chtějí si upevnit a zlepšit pozici. "Druhá skupina příležitost hledá, dívá se po tom, co se dá exportovat. Bariér je pořád ještě řada, především u potravinářských produktů," dodala.
Prezident se v úterý vrací do Česka, Nováková ale bude až do 9. listopadu s podnikateli v provincii Kuang-čou.
Šéfka agentury CzechTourism Monika Palatková novinářům řekla, že rozvoj vztahů v turismu mezi ČR a Čínou je na dobré cestě. "Přírůstky jsou v posledních letech dvouciferné mezi 20 a 40 procenty," uvedla. V roce 2017 podle ní přijelo téměř půl milionu čínských turistů, což je výsledek mimo jiné čtyř přímých leteckých spojení.
Veletrh CIIE se koná od 5. do 10. listopadu. Akce se koná v areálu National Exhibition and Convention Center v Šanghaji, což je jeden z největších výstavních komplexů na světě s 13 halami a krytou výstavní plochou o výměře 400 000 metrů čtverečních. ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist