Jeden z mužů, kterého Turecko označilo jako podezřelého v kauze zmizení saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího, často dělal na zahraničních cestách doprovod saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Napsal to americký list The New York Times (odkaz na fotogalerii). Tvrzení doložil fotografiemi, na nichž inkriminovaný muž korunního prince doprovází v Madridu a Paříži, ale i v Houstonu a Bostonu.
Chášakdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, je nezvěstný od 2. října. Toho dne vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Ankara tvrdí, že novinář byl na konzulátu zavražděn, což Rijád popírá.
Už 6. října turecká policie uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 saúdskoarabských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu.
Jednoho z podezřelých na fotografiích identifikoval The New York Times (NYT) jako Máhira Abdalazíze Mutriba, někdejšího diplomata, který byl v roce 2007 vyslán na ambasádu v Londýně. Mutrib korunního prince na zahraničních cestách často doprovázel zřejmě jako bodyguard.
Saúdská Arábie má problém: Podezření z vraždy novináře na svém konzulátu. Skandál zvyšuje světové ceny ropy
Další tři podezřelí podle svědků, na které se list odvolává, patřili k ochrance korunního prince. Francouzský občan, jenž pracoval pro saúdskou královskou rodinu, označil jednoho z trojice za člena princova bezpečnostního týmu. Další muž je podle saúdskoarabských novin příslušník královské gardy a byl povýšen za ochranu paláce korunního prince v Džiddě. Třetí podezřelý byl podle údajů v pasu dalším členem královské gardy, NYT ho později identifikoval prostřednictvím aplikace Menom3ay, která je oblíbená v Saúdské Arábii.
Pátým z podezřelých je forenzní expert Saláh Tubajdží, který byl ve významných funkcích na ministerstvu vnitra a také ve zdravotnictví Saúdské Arábie. NYT v této souvislosti uvádí, že člověk s tak významným postavením jako podezřelý lékař mohl dostat nařízení pouze od velmi vysoce postavených činitelů. List zároveň napsal, že muž se specializoval na patologii a jeho přítomnost naznačuje, že od začátku bylo cílem operace Rijádu novináře usmrtit. Informace o expertovi NYT našel mimo jiné na jeho Twitteru.
Třiatřicetiletý korunní princ Saúdské Arábie je označován za iniciátora hospodářských a kulturních reforem. Možnost, že by byl zapojen do úkladné vraždy novináře, tak může zásadně změnit, jak na něj hledí Západ, připomíná NYT. Americký prezident Donald Trump nicméně v rozhovoru s agenturou AP označil případ Chášakdžího za ukázku presumpce viny.
Kvůli kauze novináře Chášakdžího stále více pozvaných ruší účast na mezinárodní investiční konferenci v Rijádu. Ta se bude konat od 23. října a vzhledem k jejímu vlivu se jí přezdívá Davos v poušti. Nejnověji účast odřekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist