Parkovací místo před cestovkou Hieubuitravel ve vietnamské tržnici Sapa v Praze je prázdné. Ještě celkem nedávno tu stával bílý Multivan Volkswagen T5, už tu ale není. A prázdno je i v nedaleké kanceláři, jejíž majitel Long Nguyen Hai si vůz přišel loni v červenci pronajmout k obchodníkovi, jenž poskytuje služby v oblasti dopravy, hoteliérství a peněžnictví.

V současné době Nguyen Hai sedí v Německu ve vazbě kvůli únosu významného vietnamského exilového politika, kterého vietnamská tajná služba za bílého dne odvlekla rovnou z berlínského parku v multivanu zapůjčeném v pražské Sapě. Případ vyšetřuje policie tří zemí, mezi hlavní podezřelé se coby pomocník únosců dostal bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, a jak zjistil Respekt, ve věci je i významná česká stopa.

Respekt
OBÁLKOVÝ TEXT 
Poslední jízda. Mrtvých na silnicích přibývá. K bezpečnějším silnicím přitom vede jen pár kroků.
 
HLAVNÍ KOMENTÁŘ Tomáše Lindnera
Náš plán pro Afriku. Andrej Babiš by si neměl stěžovat, co Evropa nedělá. Měl by se ptát, co může pro Evropu udělat on – a Česko.
 
KONTEXT
Předvolební Švédsko. Příchod půl milionu uprchlíků a nárůst násilí mezi kriminálními gangy otřásá švédskou politikou.
 
KONTEXT
Kdo koho zachranuje. Parná léta nutí česká města měnit přístup ke svým stromům.
 
ROZHOVOR
S Oldřichem Kužílkem, duchovním otcem zákona o svobodném přístupu k informacím, o tom, že poslanci nyní v rámci novely zákona o ochraně osobních dat potichu připravují zásadní osekání svobody slova.
 
KULTURA
Miláčku, hrají naši písničku. Počítačové algoritmy přinášejí hudbu pro každou chvíli lidského života.
 
CIVILIZACE
Prezident kolektivní viny. Proč si nelámat hlavu, zda se Edvard Beneš zasloužil o stát.
I obalka R36

A pak už nepřišel…

"Když si ode mě dodávku pronajímal, neptal jsem se, na co ji chce, čas od času prostě potřeboval něco převézt. Když jsem se později dozvěděl, že byla použita na únos, samozřejmě mě to šokovalo. Byla tady u mě kvůli tomu opakovaně policie, vypovídal jsem nedávno i před německým soudem," říká v tržnici Sapa majitel autopůjčovny, který Nguyen Haiovi auto pronajal. Nguyen Haie popisuje jako tichého člověka, který se na něj čas od času obracel, když potřeboval větší vůz.

Nguyen Hai ho v minulosti vždy vrátil v neporušeném stavu, proto když za ním přišel loni v červenci znovu, plácli si. "Byl to pro mě byznys jako každý jiný," říká muž. Při vracení auta si na Nguyen Haiovi nevšiml ničeho zvláštního, i auto bylo v pořádku, žádné známky, že v něm byl někdo násilně držen. Když mu Nguyen Hai vracel klíčky, řekl mu, že se zase časem staví. K tomu už ale nedošlo.

Únos vietnamského politika a byznysmena Trinh Xuan Thanha z jednoho z berlínských parků způsobil v Německu bouři. Thanh totiž utekl do Německa poté, co začal být doma vyšetřován kvůli korupci. Podle Thanha šlo o politicky motivované stíhání, vláda Vietnamské socialistické republiky naopak případ prohlašuje za důkaz nebojácnosti tamních úřadů odhalovat korupci mocných.

Ve Vietnamu, kde vládnoucí komunisté povolili po čínském vzoru soukromé podnikání, byl Thanh známý jako úspěšný manažer, který se vyšvihl až na post ve vedení státního ropného podniku PetroVietnam a zároveň v dresu komunistické strany zasedl jako poslanec i do tamního parlamentu. V květnu 2016 přišel ale pád: šéf komunistické strany Nguyen Phu Trong nařídil kontrolu účtů společnosti PetroVietnam a následně oznámil, že v jejím účetnictví chybí v přepočtu 83 miliard korun.

Kvůli údajným machinacím v účetnictví firmy byli zatčeni čtyři Thanhovi podřízení a státem kontrolovaná média začala psát o tom, že Thanh žije podezřele okázalým způsobem života. Novopečený poslanec dál na nic nečekal a prchl ze země. Přes Laos, Thajsko a Turecko se dostal do Německa, kde požádal o azyl. Byl unesen den před tím, než mělo v Německu začít jeho azylové řízení. V čase sjednané schůzky s německými úřady byl již na nedobrovolné cestě zpátky do Vietnamu.

Thanh se ztratil dopoledne během procházky, německá policie brzy rozjela rozsáhlé pátrání a časem ji stopa přivedla i do Česka k podnikateli Nguyen Haiovi z tržnice Sapa. Jak policie zjistila, Nguyen Hai byl součástí organizované sítě pod vedením vietnamských tajných služeb. Někteří její členové v Česku působí pod legendou různých civilních povolání, čas od času ale plní speciální zpravodajské úkoly.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.