Společnost DeepMind vlastněná Googlem (respektive jeho mateřskou firmou Alphabet) vyvinula systém umělé inteligence, který analýzou 3D skenů oční sítnice dokáže odhalit více než 50 zrakových onemocnění se stejnou přesností jako špičkoví lékaři. Výsledky výzkumu, který prováděla společně s londýnskou oční klinikou Moorfields a Institutem oftalmologie při University College London, zveřejnil vědecký časopis Nature Medicine.
Systém se učil jednotlivá onemocnění rozpoznávat na více než 15 tisících očních skenech. Na další tisícovce skenů pak výzkumníci testovali schopnost umělé inteligence správně rozpoznat, zda a jak je oko nemocné. Výsledky testování pak porovnali s výsledky čtyř oftalmologů a čtyř optometristů. Jak uvádí agentura Bloomberg, vědci zjistili, že umělá inteligence dokáže onemocnění správně rozpoznat s 94procentní přesností.
Podle spoluzakladatele DeepMind Mustafy Suleymana pomůže systém výrazně zkrátit dobu mezi vyšetřením pacienta a stanovením jeho diagnózy. Na oční klinice Moorfields podle Suleymana musí lékaři denně projít až tisíc očních skenů, což vede k prodlevám, které mohou v některých urgentních případech vést až ke ztrátě zraku.
Co se dočtete dál
- Proč DeepMind kvůli podobnému výzkumu v minulosti čelila skandálu?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.