Vyšetřování incidentu, při němž v úterý auto najelo do zátarasů u britského parlamentu v Londýně, vede protiteroristické oddělení. Policie ve svém nejnovějším prohlášení uvedla, že čin považuje za teroristický a že řidič auta byl zatčen s podezřením na spáchání terorismu.

Zraněni byli tři lidé, policie řidiče auta zadržela. Premiérka Theresa Mayová, která je podle médií na dovolené v cizině, oznámila, že myslí na zraněné.

Ráno najelo auto velkou rychlostí do betonového zátarasu před parlamentní budovu. Policisté byli rychle na místě a asi dvacetiletého řidiče zatkli, nikdo jiný uvnitř nebyl. Auto porazilo několik lidí, včetně skupiny cyklistů čekajících na semaforu na zelenou. Podle záchranné služby jsou nejméně dva zranění, avšak nikoli vážně.

Britské sdělovací prostředky uvádějí, že policisté rozšířili zatarasenou zónu a ohledali automobil, jímž je stříbrný Ford Fiesta. Oblast prohledali i policejní psi. Na místě se nenašly žádné zbraně.

"Muž byl zatčen s podezřením na terorismus... Zranění utrpělo několik lidí a byli převezeni do nemocnice. V tuto chvíli se zdá, že zranění nikoho z nich neohrožuje život... Ulice v okolí zůstanou zřejmě po nějakou dobu uzavřené. Stanice metra Westminster je zavřená.

Kamera natočila náraz auta do bariéry před britským parlamentem

V tuto chvíli to považujeme za teroristický incident. Žádáme kohokoli, kdo incident natočil nebo má fotografie, aby je poskytl policii," stojí v novém policejním prohlášení, které také obsahuje kontakty na vyšetřovatele.

Bývalý policejní velitel Peter Kirkham řekl stanici Sky News, že vzhledem k místu je případ nevyhnutelně vyšetřován jako útok. "Je jisté, že při prvním pohledu se to nejevilo jako normální dopravní nehoda. Všechna svědectví poukazují na to, že šlo o úmysl," řekl. Podle něj auto samotné policie zřejmě nepovažuje za hrozbu, protože nechala v blízkosti pohybovat se příliš mnoho lidí. "Kdyby si mysleli, že to byl nástroj (útoku), udělali by mnohem širší kordon," sdělil Kirkham.

Rychlou práci policie ocenil londýnský starosta Sadiq Khan, který oznámil, že je s policií v kontaktu.

Svědek natočil dopadení řidiče, který najel autem do bariér před londýnským parlamentem

Kamera natočila náraz auta do bariéry před britským parlamentem

Svědek natočil dopadení řidiče, který najel autem do bariér před londýnským parlamentem

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist