Již za tři měsíce může být v americké politice spousta věcí úplně jinak. Donald Trump možná bude muset každý zákon domlouvat s opozičními demokraty. Zároveň bude coby politik ignorující zaběhaná pravidla hry čelit lavině vyšetřování kvůli každému svému spornému kroku či výnosu. Možná se dokonce naplní nejdivočejší sny jeho oponentů a prezident bude čelit riziku odvolání z úřadu. Stačí maličkost: aby demokraté zvítězili v kongresových volbách konaných, jako každé dva roky, na počátku listopadu. 

Nemožné to rozhodně není. V obou komorách Kongresu (ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu) je dostatečné množství nejistých mandátů na to, aby republikáni mohli kdekoli ztratit většinu. Trend je jasný, většina mandátů, v nichž je výsledek nejistý, dnes drží právě republikáni, a mohou tedy o ně přijít. Demokraté v poslední době zaznamenali úspěch v několika doplňovacích volbách. Trump, s nímž jsou republikáni jedna ruka, si v očích veřejnosti sice polepšil, ale pořád je velmi neoblíbený.

V novém Respektu najdete

Hlavní komentář: Počasí „all inclusive“: Varování klimatologů se naplňují, vedra sužují skoro polovinu planety

Digitální detox: Jak najít rovnováhu mezi realitou a časem na sociálních sítích

Hlavní agenda: Američtí demokraté hledají způsob, jak porazit Donalda Trumpa

O kom se mluví: Pátrání po tom, proč radní Českého rozhlasu Tomáš Kňourek považuje umění za porno

Kontext

Reportáž z Krkonoš: Elektrokola mění české hory a také pohled na zdejší nejoblíbenější sport

Kvalita především: Proč Česko tak zvýhodňuje průmyslové velkofarmy před šetrnějšími malými zemědělci

Rozhovor:

Máme tu právní džungli: rozhovor s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem 

o kauze H-System, audienci u prezidenta a chaosu v zákonech

Kultura: Opravdu poslední akční hrdina: Příběh Toma Cruise ukazuje schopnost uspět v totálně se měnícím světě

Civilizace: Odložte závoj: V Evropě i muslimských zemích probíhá bouřlivá debata o zahalování žen. Pro muslimky však šátek může být nejen výrazem víry, ale i protestu

Práce pro všechny

Zároveň demokraté rozhodně nemají nic jisté. Americká ekonomika v tuto chvíli šlape jako hodinky a to je pro mnohé voliče klíčový argument. Ke kongresovým volbám uprostřed prezidentského funkčního období chodí tradičně méně lidí, hlasují tudíž spíše ti zapálenější a všeobecná neobliba prezidenta se částečně rozpustí ve slabé volební účasti. Volby navíc nejsou úplně fér, okrsky jsou narýsovány tak, že demokraté musí podle politologů k zisku většiny ve sněmovně získat 53–54,5 procenta hlasů. Průzkumy jim obvykle dávají okolo 53,5 procenta. Šance jsou tak vlastně vyrovnané.

Uprostřed tohoto dramatu jsou demokraté v zásadním sporu, jak na Trumpovy spojence v Kongresu vlastně vyzrát. Těžko jim to vyčítat, politika se zásadně proměnila a v pravidlech nové éry tápou i ti nejšikovnější matadoři. Trump vtrhl na scénu se zvláštní směsí populistického radikalismu, kterou Republikánskou stranu naprosto proměnil. Jak mají tedy demokraté reagovat? Zůstat na svém, nebo se také radikalizovat? Jak vyhodnotit fakt, že v posledních prezidentských volbách nenašli odvahu postavit proti Trumpovi "demokratického socialistu" Bernieho Sanderse, jak radikálněji naladěná část strany žádala? Má smysl pokoušet se o levicovou alternativu populistického hnutí, jak ji předvedl britský labourista Jeremy Corbyn, jehož jméno prozpěvují davy na rockových festivalech, nebo třeba čerstvě zvolený mexický prezident López Obrador?

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále mimo jiné dozvíte, která politická událost z minulých týdnů doslova zahýbala Demokratickou stranou a která osobnost na tom měla největší podíl.
  • Také se dočtete, jak probíhá střet mezi tradičními a "radikálními" demokraty.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se