Jedinečná vůně vanilky je čím dál tím vzácnější. Zhruba tři měsíce před tím, než dorazí nová úroda vanilky z Madagaskaru, pociťují v Německu problémy s dodávkami tohoto žádaného koření. Tam, kde se nevyrábí oblíbená vanilková zmrzlina z náhražek, cena roste. Například v berlínském podniku Caffé e Gelato ji zařadili do cenově dražší prémiové kategorie zmrzlin, uvádí deník Tagesspiegel.
Vanilka míří v současnosti jen ke stálým zákazníkům, v supermarketech o ni může být nouze, tvrdí podle agentury DPA dlouholetý dovozce vanilky Berend Hachmann. Ta, kterou ostrovní stát nyní nabízí, má prý často sklony k plísním. "Takovou zákazníkům nabízet nechceme," říká Hachmann.
Na africkém ostrově, v jedné z nejchudších zemí světa, se pěstuje 80 procent celosvětové produkce vanilky, jak se tam říká - černého zlata.
Se svou rostoucí cenou se stala prioritou pro místní farmáře, kteří opouštějí tradiční suroviny a přiklánějí se k pěstování drahocenných lusků. Kilogram tohoto koření stál na začátku minulého měsíce skoro 530 amerických dolarů, což je více než stříbro. Největší výdělky z prodeje vanilky ovšem nejdou do kapsy pěstitelům, ale obchodníkům, exportérům a těm, kdo lusky zpracovávají a prodávají obřím nadnárodním společnostem, jako je třeba Coca-Cola nebo Danone.
Právě roky trvající vzestup cen vanilky může ale podle odborníků za zhoršování její kvality. Klesá podíl cenného vanilinu v luscích. Zatímco u kvalitních bývá zhruba 1,8 až 2 procenta, v uplynulých třech letech klesla průměrná hodnota na polovinu. V reakci na vyšší ceny a strachu před krádežemi častokrát farmáři sklízí lusky příliš brzy.
Vanilka je dražší než stříbro. Mohou za to ozbrojené gangy na Madagaskaru, kde se pěstuje 80 procent světové produkce
Vanilka se také stala nástrojem praní špinavých peněz. Vykupují ji překupníci palisandru, exotického vzácného dřeva, které z Madagaskaru ilegálně proudí do Číny a jihovýchodní Asie.
Nejpalčivějším problémem pro Madagaskar je ale to, že jeho obyvatelé na vysoké ceny vanilky příliš spoléhají. Až ceny zase spadnou, bude to mít pro jeden z nejchudších států na světě katastrofální dopady. Myslí si to Patrick Imam z Mezinárodního měnového fondu. "Víte, co je to holandská nemoc?" odkazoval se v rozhovoru pro Financial Times na známé prokletí, které přináší rozvojovým zemím hospodářská závislost na jediné komoditě. "Já tohle nazývám vanilkovou nemocí."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist