Ze zatopené jeskyně v Thajsku se záchranářům podařilo vysvobodit všech 12 chlapců i jejich fotbalového trenéra, kteří tam uvázli před více než dvěma týdny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na elitní jednotku thajského vojenského námořnictva.

Čtyři mladí sportovci byli zachráněni v neděli, další čtveřice byla z jeskynního komplexu evakuována v pondělí a poslední pětici dostal tým potápěčů ven během úterka.

Prvních osm chlapců, které se podařilo zachránit z jeskynního komplexu na severu Thajska, je v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Na tiskové konferenci to řekl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví. V nemocnici budou muset ale mladí fotbalisté zůstat nejméně týden, u některých z nich byla zjištěna plicní infekce. 

První čtyři zachránění chlapci, kterým je od 12 do 16 let, mají podle zástupce ministerstva "často hlad" a mohou nyní jíst už normální stravu, ne však příliš kořeněnou. Zvládají také vstát a chodit kolem svých postelí.

Chlapci z druhé čtveřice, kteří byli z jeskynního komplexu zachráněni v pondělí, mají podle zástupce ministerstva zdravotnictví stále "velmi nízkou tělesnou teplotu". V druhé skupině zachráněných byli hoši ve věku 12 až 14 let.

Spolužáci a učitelé promluvili o chlapcích uvězněných v jeskyni

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, se uvažovalo také o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale v jeskyni začal ubývat vzduch a hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

O tom, kdo bude evakuován jako první, rozhodl podle thajských zdrojů australský lékař a zároveň potápěč, který je na místě. Kritériem byla kondice dětí, ty nejoslabenější měly jít jako první.

Na vyváděné děti čeká v blízkosti jeskyně 13 zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník, který má chlapce dopravit do nemocnice vzdálené zhruba 70 kilometrů. Tam jsou připraveni lékaři.

Thajská vláda zveřejnila podrobnosti, jak byli chlapci vyváděni ven. S každým z chlapců byli dva potápěči a k vybavení patří kyslíkové lahve a dýchací masky. Pětadvacetiletý trenér byl v poslední skupině evakuovaných.

Guvernér řekl, že mírné počasí a opadávající hladina vody v posledních dnech vytvořily optimální podmínky pro "podvodní" evakuaci. Opětovný déšť by však tuto příležitost mohl zmařit.

Úřady se rozhodly takto konat v době, kdy hornatý sever asijské země zahalila po relativně suchém období opět temná monzunová mračna, což údajně dál zvyšuje rizikovost práce záchranářů, kteří se nadále pouští do "války s vodou a časem".

Záchranáři odvrtávali jeskyni. Chtěli potápěčům usnadnit záchranu uvízlých chlapců

První zachránění thajští chlapci byli převezeni do nemocnice

Záchranáři odvrtávali jeskyni. Chtěli potápěčům usnadnit záchranu uvízlých chlapců

První zachránění thajští chlapci byli převezeni do nemocnice

Spolužáci a učitelé promluvili o chlapcích uvězněných v jeskyni

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist