První lekce v plavání a potápění dostala ve středu skupina 12 chlapců a jejich trenér, které záchranáři objevili v zaplaveném jeskynním komplexu v Thajsku. Vedení záchranného týmu zvažuje možnosti, jak je dostat ven; ve středu uvedlo, že někteří mohou zůstat v jeskyni déle, pokud jejich zdravotní stav neumožní absolvovat složitou cestu.

Lékař některým z nich ošetřil drobná zranění, jinak vesměs nemají zásadní zdravotní problémy, informovala agentura AP.

"Voda má velkou sílu a prostor je úzký. Na záchranu těch dětí je potřeba mnoho lidí," řekl ve středu novinářům vicepremiér Pravit Vongsuvan. "Teď ty děti učíme plavat a potápět se," dodal s tím, že pokud by opadla voda a záchrana byla snazší, pak by byla provedena rychle.

Právě způsob vyvedení chlapců z jeskyně, kde jsou soustředěni na vyvýšeném místě asi čtyři kilometry od jejího ústí, zůstává zatím předmětem dohadů.

Zatímco thajské úřady stále preferují variantu, že chlapci si osvojí základy potápění a budou schopni absolvovat náročnou cestu v doprovodu zkušených potápěčů, zahraniční experti varují, že tato akce by byla velmi nebezpečná. Rozumnější bude podle nich počkat, až opadne voda.

Technici sice odčerpávají z jeskyně desítky milionů litrů vody denně, hladina ale klesá jen zvolna a koncem týdne se očekávají silné deště, při nichž by mohla opět stoupnout.

"Pokud bude jejich stav dobrý a budou stoprocentně připraveni, mohou ven," prohlásil ve středu místní guvernér dohlížející na práce záchranného týmu. Řekl také, že pokud někteří chlapci nebudou připraveni či budou mít zdravotní obtíže, mohou v jeskyni zůstat déle. První potápěčské lekce se podle něj konaly na suchu a ke skutečným ponorům se chlapci dostanou až později. Prozatím nacvičovali dýchání v potápěčských maskách.

Thajské úřady zveřejnily další videa, na nichž se chlapci ve věku 11 až 16 let představují a posílají krátké vzkazy blízkým. Mladíci, k nimž první záchranáři doplavali v pondělí, tedy devět dní po jejich zmizení, na záznamu většinou působí klidně a optimisticky.

Potápěči jim mezitím dopravují další nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Kvůli zlepšení možností komunikace se rovněž pokoušejí do jeskyně dostat optické vlákno, které by chlapcům zajistilo telefonické připojení k internetu. První pokusy však zmařila voda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist