Ruská státní společnost RusHydro upozornila Kyrgyzstán, že připravuje žalobu u mezinárodní arbitráže v Haagu kvůli zrušení kontraktu na výstavbu kaskády vodních elektráren na řece Naryň. Kyrgyzská vláda místo Rusů dala v roce 2017 zakázku neznámé české firmě Liglass Trading, ta ovšem neměla ani zkušenosti, ani peníze.

 

Kyrgyzstán vypověděl smlouvu na výstavbu elektráren s českou firmou Liglass. Usnesení podepsal premiér

 

"V nejbližší době do Kyrgyzstánu odjede naše delegace jednat, ale nečekáme pozitivní výsledky. Paralelně s jednáním činíme kroky vedoucí k mezinárodní arbitráži v Haagu, kyrgyzská strana je informována. Materiály jsme poslali soudu, následovat bude výběr rozhodců a poté podáme formální žalobu u tohoto soudu,“ řekl na valné hromadě akcionářům ředitel RusHydra Nikolaj Šulginov.

Ruská státní firma se domluvila na stavbě tzv. Věrchněnarynské kaskády v roce 2012, jakkoli projekt pochází ještě ze sovětských dob. Ruská firma měla finančně náročnou výstavbu financovat výměnou za vyrobenou elektřinu. RusHydro dokonce začalo přípravu ke stavbě, v roce 2015 ale všechny práce zastavilo s odvolávkou na ekonomickou krizi a západní sankce kvůli anexi Krymu. Pro chudý Kyrgyzstán je ale výstavba elektráren prioritou. Tehdejší prezident Almazbek Atambajev proto dohodu s RusHydrem zrušil a uzavřel smlouvu s českou společností Liglass Trading. Součástí dohody bylo také, že Češi zaplatí 37 milionů dolarů, které do roku 2016 ruská firma do projektu investovala.

K tomu ovšem nikdy nedošlo. Ukázalo se, že Liglass Trading ve výběrovém řízení udával nepravdivé údaje, včetně toho, že se firma podílela na výstavbě vltavské kaskády. Měla ale přímluvu české prezidentské kanceláře a prezident Miloš Zeman osobně o projektu hovořil se svým kyrgyzským protějškem Atambajevem. Generální ředitel české firmy Michael Smelík následně obvinil z krachu projektu české a kyrgyzské novináře, kteří prý odradili zahraniční finanční ústavy, jež měly zajistit financování. Když Liglass Trading nezaplatil, vláda v Biškeku smlouvu vypověděla. Naposledy bylo o Michaelu Smelíkovi slyšet v říjnu loňského roku, kdy prohlásil, že si najal právní firmu na přípravu arbitráže proti Kyrgyzstánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist