Dohoda o migrační politice je klíčová pro další osud Evropské unie. Prohlásila to dnes spolková kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu před dvoudenním summitem EU, který dnes začíná v Bruselu. Dodala, že pokud se nedohodne všech 28 zemí, bude se muset zvážit v migrační politice užší spolupráce jen několika zemí, které jsou ochotny tento problém řešit.

"Evropa má mnoho problémů, ale migrace by se pro Evropskou unii mohla stát osudovou," řekla dnes Merkelová před německými poslanci podle agentury DPA. Merkelová rovněž uvedla, že podle ní EU nebude na summitu schopna dosáhnout dohody o společné azylové politice. O její reformu se unie snaží neúspěšně už několik let.

Pokud se země EU na společné azylové politice nedohodnou, měla by podle Merkelové v krátkodobém horizontu vzniknout "koalice ochotných", tedy že by v této otázce měly některé země EU navázat užší spolupráci.

Řecký premiér Alexis Tsipras signalizoval ochotu uzavřít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dvoustrannou dohodu o zpětném přebírání migrantů, uvedl list Financial Times (FT). Před klíčovým summitem EU k migrační problematice tak podpořil pozici šéfky německé vlády, která doma kvůli migraci čelí hluboké politické krizi.

V rozhovoru pro FT Tsipras uvedl, že je otevřený možnosti uzavřít s Berlínem speciální dohodu týkající se zamezení "druhotných pohybů" uprchlíků, kteří přijíždějí na jižní hranice unie a pak se pohybují dál po území evropského bloku.

Merkelová, která vede vládní CDU, čelí doma tlaku od koaličního partnera CSU a jejího lídra a ministra vnitra Horsta Seehofera a ve hře je její politická budoucnost. Seehofer ve středu popřel, že by chtěl kancléřku svrhnout, jde mu prý jen o to ukázat občanům, že vláda migrační situaci kontroluje.

Zatímco ministr vnitra chce migranty, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, vracet přímo z hranice, kancléřka to odmítá a chce najít společné evropské řešení. Obává se totiž dominového efektu a faktického zániku schengenského prostoru volného pohybu.

Tsipras vlivnému britskému deníku řekl, že by mu návraty migrantů z německých hranic nevadily, pokud by věc vyslala zároveň signál převáděčům, že se Evropa migračními toky zabývá. Řecký premiér dodal, že podle jeho názoru už není funkční dublinský systém, podle kterého unie určuje, kdo má odpovědnost za uprchlíka a za vyřizování jeho žádosti o azyl.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Čtvrteční bruselský summit je už druhým jednáním významných unijních činitelů o migraci za posledních pět dní. Nedělní bruselská schůzka lídrů 16 unijních zemí ale Merkelové pomoc ze strany jejích partnerů nepřinesla.

Prioritou pro Berlín a kancléřku je především domluva s Itálií, kam nyní v EU připlouvá nejvíce migrantů, byť výrazně méně než na vrcholu migrační krize před několika lety.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist